Legalny DivX

Analitycy przewidują, iż wkrótce najpopularniejszym multimedialnym formatem zapisu w Internecie stanie się DivX.

Format DivX powstał z połączenia deszyfrującego programu DeCSS i standardu MPEG-4. Dzięki wykorzystaniu tych dwóch technologii możliwe stało się kompresowanie materiałów umieszczonych na płytach DVD bez znacznej utraty jakości. Ze standardu DivX korzystali do tej pory głównie piraci filmowi, którzy mogli kopiować filmy DVD na krążki CD o pojemności 650 MB. Nielegalne nagrania ze względu na dużo mniejszą objętość, były także łatwiej dystrybuowane np. poprzez Internet. W USA powstają już legalne firmy, które zamierzają się zająć dystrybucją filmów w tym formacie.

"DivX jest filmowym odpowiednikiem formatu MP3. Zamierzamy wykorzystać fakt, iż wkrótce będzie cieszył się on równie dużą popularnością. Szacujemy, iż w tej chwili z DivX korzysta ok. 3 mln osób. Za rok liczba ta wzrośnie do 10 mln. Ludzie będą zapisywać swoje archiwa zdjęć, lub ulubione filmy właśnie w tym formacie. Każdy będzie mógł mieć własne kino domowe. Kiedyś formaty zapisu plików wideo, ze względu na ograniczenia techniczne, umożliwiały oglądanie filmów w okienku na ekranie monitora. MPEG-4 umożliwia oglądania obrazu na dużym telewizorze lub przy wykorzystaniu projektora multimedialnego, nawet na całej ścianie" - powiedział Jordan Greenhall, prezes firmy Project Mayo, zamierzającej dystrybuować filmy w formacie DivX.

Kilka lat temu powstał format o identycznej nazwie, który miał stać się konkurentem DVD. Był on również przeznaczony do dystrybucji filmów lecz nie przyjął się na rynku. Wiele wskazuje na to, iż niedługo zupełnie inny, obecny DivX, znajdzie jednak zastosowanie jako nośnik filmowy.

Więcej informacji: www.projectmayo.com


Zobacz również