Legenda open source odwiedzi Kraków

W styczniu 2009 r. do Polski zawita sam Richard Stallman - legenda ruchu open source. Stallman, jeden z twórców ruchu wolnego oprogramowania, założyciel Free Software Foundation oraz projektu GNU będzie gościem konferencji IT Giants, która rozpocznie się w Krakowie 14 stycznia.

Stallman wygłosi wykład zatytułowany "Prawo autorskie vs. społeczność w erze sieci komputerowych". Wystąpienie poświęcone będzie problematyce "niekompatybilności" prawa autorskiego (którego zasady opracowane zostały przecież w czasach rozkwitu prasy drukowanej) w świecie zdominowanym przez komputery i Internet.

Materia wykładu jest na tyle zajmująca, że można spodziewać się po założycielu Free Software Foundation, iż być może po raz kolejny da upust swoim radykalnym poglądom. Jest on bowiem znany z tego, że wygłaszane przez niego opinie bywają kontrowersyjne. Stallman uważa m.in. że cloud computing to głupota, w ostrych słowach krytykuje standard Creative Commons, jest przekonany, że patenty na oprogramowanie ograniczają użytkowników komputerów, a jedyną szansą dla społeczności wolnego oprogramowania na wygranie "wojny" z Microsoftem jest wg niego odrzucenie Windows i Mac OS.

Richard Stallman jest absolwentem uniwersytetu Harvard z 1974 r. - studiował tam fizykę. Jeszcze podczas studiów podjął pracę w MIT Artificial Intelligence Lab i pracował tam do stycznia 1984 r., kiedy to pożegnał się z uczelnią i zainicjował projekt GNU. Wikipedia uznaje, że to Richard Stallman ustalił ramy moralne, polityczne i prawne dla ruchu wolnego oprogramowania, jako alternatywy dla programów komercyjnych.

W konferencji wezmą udział również m.in. Łukasz Wejchert, prezes Onetu, Piotr Pietrzak z IBM i Grzegorz Gutmajer z Delphi Poland jak również przedstawiciele uczelni wyższych: prof. Krzysztof Zieliński i dr Grzegorz Nalepa z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz prof. Marek Zaionc z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aby zapewnić sobie wstęp na konferencję (który sam w sobie jest bezpłatny), należy dokonać wcześniejszej rejestracji za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie itgiants.org.

Więcej informacji: IT Giants 2009