Legendarni rywale IT

Intel czy AMD? Ballmer czy Torvalds? Nintendo czy Sega? Trackpoint czy gładzik? To pary, których starcia zawsze budzą ogromne emocje i spory, często sięgające już nawet poza świat IT. W komentarzach pod tekstami dotyczącymi tych tematów zawsze toczą się wielogodzinne dyskusje, których uczestnicy starają się z całą mocą wytłumaczyć innym dyskutantom dlaczego to właśnie ich wybór jest jedynym słusznym. Dlatego też, idąc śladem naszych kolegów z amerykańskiego PC Worlda, postanowiliśmy przygotować małe zestawienie par, od wielu już lat rywalizujących na rynku IT. Aha, nie znajdziecie w nim pozycji Windows vs. Linux - uważamy bowiem, że w tym temacie komentatorzy naszych tekstów powiedzieli już naprawdę wszystko, co było do powiedzenia...

Mac kontra PC

Coś o Maku

Produkty Apple'a są jak smaczne parówki. Nie chcemy wiedzieć, co jest w środku tych ładnych, drogich komputerów, czy co się dzieje pod graficznym interfejsem użytkownika Mac OS X-a. Gdy działa, przypomina to magię. Jeśli nie działa, zapisujemy się na kursy jogi i czekamy na kolejną aktualizację. No dobrze. Komputery Apple'a mają nie tylko świetną stylistykę i doskonałe wyposażenie, ale korzystają też ze stabilnego, potężnego i łatwego w użyciu systemu operacyjnego, który jak dotąd jest dość odporny na zagrożenia nękające użytkowników Windows. Najwięksi producenci oprogramowania, w tym Adobe i Microsoft, wciąż tworzą software dla komputerów Mac, co czyni je konkurencyjnymi wobec pecetów. Tylko niektóre ważne aplikacje biznesowe (na przykład AutoCAD) nie działają pod Mac OS X-em, ale na Makach można też uruchomić Windows. Sprzęt Apple'a jest drogi, w porównaniu z pecetami, ale być może już wkrótce Mac OS X będzie działał na sprzęcie firm trzecich.

Produkty Apple od zawsze wyróżniały się wzornictwem

Produkty Apple od zawsze wyróżniały się wzornictwem

Internetowy dżihad: oko za Firefoksa, ząb za Mac OS X

W starcia legend IT swój znaczący udział mieli, mają i będą mieć użytkownicy. Fanatyczni wyznawcy oprogramowania X lub produktu Y gotowi są zakrzyczeć każdego oponenta, choćby mieli czatować przy komputerze 24 godziny na dobę, bez snu i jedzenia. Z "Bogarodzicą" na ustach będą ginąć w obronie słusznej sprawy, nawet jeśli nie jest słuszna. Własną piersią osłonią Mac OS X, Linuksa, Firefoksa i nie zawahają się przed komentarzem na temat twego pochodzenia, zawodu czy stanu umysłowego.

Czytaj więcej

I o pececie

PC to nie tylko typowa platforma komputerowa. To otwarty niejednorodny ekosystem sprzętu i oprogramowania, który może równie dobrze być chłodzonym wodą i przyczyniającym się do efektu cieplarnianego potężnym systemem do gier lub też niewielkim przenośnym komputerkiem. Zamiast być skazanym na ograniczony wybór z oferty jednego producenta (Apple), możesz przebierać w sprzęcie i oprogramowaniu setek konkurentów i wybrać dokładnie taką konfigurację, jakiej potrzebujesz. I to zwykle taniej, niż analogiczna konfiguracja dla Maka. Możesz też zrezygnować z Windows i korzystać z jednej z wielu świetnych dystrybucji Linuksa za darmo.