Legoland z Wi-Fi i RFID

W parku dziecięcym Legoland w Danii wdrożono aplikację bazującą na systemie identyfikacji radiowej RFID i sieci Wi-Fi, dzięki której rodzice nie muszą się martwić, że ich pociechy zagubią się w gąszczu klocków lego.

Legoland znajduje się w Billund i na jego terenie pracuje sieć Wi-Fi (802.11) obejmująca teren o powierzchni 250 tysięcy metrów kwadratowych. Ostatnio na terenie parku uruchomiono usługę noszącą nazwę Kidspotter. Rodzice wypożyczają i zakładają dziecku na nadgarstek pasek zawierający nadajnik Wi-Fi, który transmituje w eter sygnały identyfikacyjne RFID (Radio Frequency IDentification). Rodzice mogą w każdej chwili wysłać do systemu Kinderspot wiadomość SMS, a system automatycznie odpowie, dostarczając takich informacji, jak: nazwę tej części parku, w której przebywa dziecko i współrzędne pozwalające określić, gdzie znajduje się dziecko.

System bazujący na dwóch bezprzewodowych technologiach (Wi-Fi i RFID) został wdrożony przez firmę Bluesoft. Ponieważ sieć identyfikacji radiowej RFID wykorzystuje dwa zakresy częstotliwości (od 850 do 950 MHz i od 2,4 GHz do 2,5 GHz), nakłada się częściowo na sieci 802.11b i g, które wykorzystują częstotliwość 2,4 GHz.

Zobacz również:

  • Najlepsze routery na kartę SIM - jaki router kupić?

Do dokładnego określenia lokalizacji, Bluesoft używa technologii TDOA (Time Difference of Arrival). W punktach dostępu znajdują się odbiorniki, które rejestrują z dużą dokładnością czas odbioru sygnału radiowego. Następnie do akcji wkracza specjalne oprogramowanie, które przetwarza informacje dostarczane przez te odbiorniki i wylicza, gdzie znajduje się nadajnik, czyli w tym przypadku dziecko.

Aplikacja wdrożona w parku Legoland wykorzystuje nadajniki AeroScout T2 pracujące w systemie Wi-Fi, które są montowane na pasku zakładanym na nadgarstek. Cały nadajnik ma wielkość 2.25 x 3,75 cm