Legotron Mark I - aparat fotograficzny z klocków LEGO

Legotron Mark I to aparat fotograficzny zbudowany z klocków LEGO. Jego twórca jest Cary Norton, fotograf oraz bloger. Aparat wyposażony jest w obiektyw 127 mm f/4,7 i świetnie sprawdza się podczas wykonywania zdjęć portretowych. Fotografie nim wykonane można obejrzeć bezpośrednio na stronie konstruktora.

Pomysł na zbudowanie aparatu z klocków LEGO narodził się w głowie Cary Nortona w sierpniu 2009 roku. Jak widać od pomysłu do realizacji minęło sporo czasu, ale jej wynik jest jak najbardziej zadowalający. Na swoim blogu autor dokładnie opisywał kolejne etapy budowy aparatu. Praca na konstrukcja zajęła mu z przerwami niecałe dwa lata. Niedawno ogłosił na swoim blogu zakończenie budowy i zaprezentował pierwsze zdjęcia wykonane nowym aparatem.

Legotron Mark I ma wymiary 17,5 x 16,5 x 17,5 cm. Poza elementami optycznymi całość wykonana jest z klocków LEGO. W swojej konstrukcji Cary wykorzystał manualny obiektyw 127mm f/4,7 zakupiony na portalu aukcyjnym eBay za niecałe 40 dolarów (około 111 zł). Zakres ostrości optyki jest mocno ograniczony i wynosi od 90 do 45 centymetrów. Cary zapowiedział już konstrukcję wersji Mark II, w której zakres ostrości będzie znacznie większy.

Zobacz również:

  • Recenzja: Fujifilm Instax Mini 11

Opis budowy aparatu i przykładowe zdjęcia nim wykonane można znaleźć na stronie http://carynorton.com/blog.