Lenovo Skylight. Alternatywa dla netbooków

Firma Lenovo zaprezentowała pierwszy w swojej ofercie smartbook - Skylight - komputer przenośny który ma stanowić "połączenie najlepszych cech netbooków i smartfonów".

PC World Testy - netbooki

Skylight waży 880 gramów. Urządzenie z wyglądu przypomina tradycyjny netbook; dysponuje ekranem o przekątnej 10,6 cala i kompaktową klawiaturę. Jak przekonuje producent, sprzęt dedykowany jest osobom, którym potrzebny jest mobilny dostęp do Internetu ale standardowa funkcjonalność komputera przenośnego - już niekoniecznie.

Smartbook pracuje w oparciu o platformę Qualcomm Snapdragon (procesor ARM), wyposażony jest w modemy 3G i Wi-Fi, dysk SSD o pojemności 20 GB oraz akumulator umożliwiający do 10 godzin pracy.

Urządzenie pracuje pod kontrolą Linuksa. W ramach systemu użytkownik będzie mógł skorzystać ze specjalnego interfejsu o nazwie Live Web Gadgets, umożliwiającego wygodny dostęp do licznych aplikacji sieciowych, usług i serwisów. Smartbook będzie dostępny w sprzedaży począwszy od kwietnia br. Cena urzadzenia w USA została ustalona na 499 dolarów. W Ameryce Skylight będzie też oferowany klientom operatora telekomunikacyjnego AT&T.

Maszyna może stanowić alternatywę dla netbooków w segmencie najtańszych mobilnych PC. Sprzedawane obecnie netbooki są najczęściej wyposażone w procesory Intel Atom i obsługują systemy operacyjne Windows i Linux. Zastosowanie procesora ARM w smartbooku ogranicza wybór systemu operacyjnego do Linuksa (chociaż znajdą się użytkownicy, którzy wcale nie uznają tego za ograniczenie) ale za to wydłuża czas pracy urządzenia. Platforma Snapdragon jest bowiem bardziej energooszczędna.

Smartbooki to stosunkowa nowość na rynku IT - pierwsze prototypy takich urządzeń pojawiły się na targach komputerowych w 2009 r. Zwykle są to urządzenia o małych ekranach, np. 5-calowych, tak jak w modelu Sharp NetWalker PC-Z1. Prezes Qualcomm, Paul Jacobs, tłumaczył swego czasu, że smartbook to urządzenie, które powstaje gdy połączymy smartfona z netbookiem.

Lenovo jest pierwszą firmą, która oficjalnie poszerzyła swoją ofertę o produkt z tego segmentu. Inni producenci już nie tak chętnie podchodzą do smartbooków, kwestionując ich przydatność. Jerry Shen, szef Asusteka, stwierdził, że nie dostrzega wyraźnej niszy rynkowej dla smartbooków, a koncern w najbliższym czasie nie planuje wprowadzenia takich urządzeń na rynek.

Lenovo Skylight - zobacz prezentację:

Lenovo nie rezygnuje jednak z netbooków - firma jednocześnie z prezentacją Skylighta poinformowała o wzbogaceniu linii komputerów IdeaPad S10 o modele S10-3 i S10-3T (drugi z wymienionych charakteryzuje się dotykowym ekranem).

Więcej informacji: Lenovo Skylight