Lenovo ThinkPad W700ds - jeden notebook, dwa ekrany

Firma Lenovo ogłosiła poszerzenie oferty komputerów przenośnych o nowy model z kategorii "desktop replacement", czyli alternatywy dla pecetów stacjonarnych. ThinkPad W700ds charakteryzuje się przede wszystkim nowatorską konstrukcją - producent zastosował w nim dwa wyświetlacze LCD.

Sądząc po specyfikacji technicznej, maszyna przeznaczona jest do profesjonalnego użytku. W ThinkPadzie, określonym przez producenta mianem "mobilnej stacji roboczej" w zależności od konfiguracji znaleźć będzie można czterordzeniowy procesor Intela, układy graficzne Nvidia Quadro, do 8 GB pamięci operacyjnej, a nawet dwa dyski twarde o łącznej pojemności do 960 GB. Początkowo producent zamierzał ogłosić premierę tego urządzenia w czasie targów Consumer Electronics Show, które odbędą się w Las Vegas na początku stycznia przyszłego roku. Informacje o ThinkPadzie wyciekły jednak do Internetu wcześniej, pojawiając się na niektórych forach i serwisach technologicznych, a nawet na stronie IBM.

Wes Williams, menedżer produktu odpowiedzialny w Lenovo za notebooki ThinkPad przekonuje: "Większość osób używa dwóch monitorów ze swoimi komputerami stacjonarnymi. Chcieliśmy więc dać im wszystko to, z czego korzystają na swoich biurkach".

Lenovo ThinkPad W700ds - jeden notebook, dwa ekrany

Lenovo ThinkPad W700ds

Oprócz podstawowego, 17-calowego ekranu użytkownik może korzystać z wyświetlacza pomocniczego, o przekątnej 10,1 cala. Ekran podstawowy to wyświetlacz o deklarowanej przez producenta jasności 400 cd/m2 (czyli większej niż jasność paneli w notebookach konkurencji - dodaje Williams) oraz 72-procentowym pokryciu przestrzeni barw Adobe RGB. Ekran dodatkowy, umieszczony w położeniu pionowym, ma wymiary typowego wyświetlacza stosowanego w netbookach. Dodatkowo, może zostać odchylony pod kątem 30 stopni, tak jak wsteczne lusterko w samochodzie. Podobnie jak poprzedni przedstawiciel rodziny ThinkPad W700, wprowadzony w sierpniu 2008 r., w modelu "ds" znaleźć można również wbudowany digitizer firmy Wacom, czyli minitablet do rysowania. Pracę z programem graficznym ułatwia też preinstalowane oprogramowanie kalibracyjne. Zalety sprzętu powinny więc docenić przede wszystkim osoby zajmujące się obrazowaniem cyfrowym i obróbką multimediów.

Komputer posiada też osobną klawiaturę numeryczną (rzadkość w notebookach). Warto również wspomnieć o wbudowanej kamerze internetowej 1,3 megapiksela, czytniku kart pamięci "7 w 1", 5 portach USB 2.0 i zintegrowanych głośnikach.

Minimalna waga maszyny wynosi 4,96 kg. Komputer trafi do sprzedaży w styczniu 2009 r. Najniższa cena, jaką trzeba będzie za W700ds zapłacić, to 3600 dolarów.

Prezentacja laptopa na targach CES 2009 w materiale wideo.

Aktualizacja: 07 stycznia 2009 17:03

Dołączono film z prezentacją laptopa na targach CES 2009.