Lenovo deklaruje rozwój mimo trudnych warunków

Lenovo zapowiedziało, że pomimo "ogólnie słabych perspektyw rynkowych na przyszłość", planuje rozszerzyć swoją działalność w kluczowych dla siebie segmentach, tzn. na rynku wewnętrznym oraz netbooków. W raporcie za ostatnie pół roku fiskalnego, grupa Lenovo ogłosiła, że "oczekuje, iż przynajmniej do końca roku fiskalnego, globalny rynek pozostanie bardzo wymagający". Mimo to, Lenovo zamierza pozostać ważnym graczem na rynku i zapowiada inwestycje w kluczowych dla siebie segmentach.

W raporcie Lenovo znalazły się m.in. informacje o znacznym osłabieniu sprzedaży na rynku PC, stosowaniu agresywnej polityki cenowej przez konkurencję oraz umocnieniu dolara. Wszystkie te elementy sprawiły, że zysk netto firmy spadł o 22 procent w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym (okres rozliczeniowy z pół roku, do 30 września).

Mimo to, Lenovo ogłosiło, że nadal dobrze prosperuje w najważniejszych dla siebie segmentach rynku biznesowego, choć faktycznie jest na nim coraz trudniej. Za powód wymieniono m.in. klęski żywiołowe w Chinach czy niespodziewany globalny kryzys gospodarczy.

W oświadczeniu czytamy również, że wzrost w segmencie biznesowym nie nadążył za niesamowitym wzrostem na rynku konsumenckim. Tutaj jedną z najważniejszych tendencji jest zwiększenie popularności tanich notebooków. Lenovo oznajmiło, że w ostatnim półroczu finansowym dostarczyło na rynek o 11 procent więcej urządzeń niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Wynik jest zgodny z najnowszym raportem IDC, z którego wynika, że w trzecim kwartale 2008 roku na rynek Stanów Zjednoczonych trafiło ponad 9,5 milionów notebooków, o 18% więcej niż w tym samym przedziale czasowym w ubiegłym roku.

Chiny pozostają jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków dla firmy. Z raportu wynika, że aż 43 procent przychodu Lenovo pochodzi z Chin kontynentalnych, Hong Kongu i Tajwanu. Przez ostatnie pół roku fiskalnego zysk w tym rejonie wzrósł aż o 14 procent, czyli powyżej średniej. Najtrudniejszym rynkiem dla firmy jest obecnie Półnozna Ameryka oraz Europa.


Zobacz również