Lenovo i Superfish: chińska firma może mieć spore problemy

Lenovo przyznało się do wgrywania na swoje komputery oprogramowania typu adware o nazwie Superfish, które służyło do wyświetlania użytkownikom dodatkowych reklam. Treści sponsorowane w przeglądarce to jednak dopiero początek problemów związanych z tym dodatkiem.

Oprogramowanie o nazwie Superfish Visual Discovery było instalowane przez Lenovo na urządzeniach dostarczanych użytkownikom, z czego producent czerpał korzyści finansowe. Celem oprogramowania było wyświetlanie posiadaczom wybranych komputerów dodatkowych reklam przy wynikach wyszukiwania.

Jakby tego było mało, to też stwarzało zagrożenie dla bezpieczeństwa danych na komputerach chińskiej firmy. Związane to było z podmianą certyfikatów systemowych na takie, które znacznie łatwiej złamać. Firma wycofała się z tego pomysłu i wyłączyła Superfish Visual Discovery całkowicie, ale użytkownicy są wściekli i nie chcą puścić tego płazem.

Lenovo i Superfish: chińska firma może mieć spore problemy

Lenovo może mieć z powodu Superfish sporo problemów

Użytkownicy komputerów Lenovo, na których wgrane zostało fabrycznie oprogramowanie Superfish Visual Discovery mają w planach pociągnąć obie firmy do odpowiedzialności na drodze sądowej. W pozwie wskazują na to, że zainstalowane i dziurawe oprogramowanie typu adaware narażało ich na ataki informatyczne, które mogły skutkować wykradzeniem przez nieuprawnione osoby prywatnych danych.

Jeśli jesteś posiadaczem komputera Lenovo to możesz sprawdzić, czy Twój model znajduje się na liście urządzeń w których Superfish Visual Discivery było zainstalowane. Warto też zapoznać się z instrukcją, która pomaga w usunięciu Superfish ze swojego sprzętu.


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10