Lenovo ma szansę wyprzedzić HP na rynku PC

Niedawno podawaliśmy, że Apple może wyprzedzić HP i zostać największym producentem PC. Dane te zaliczały do tej kategorii urządzeń także tablety, ale HP ma kłopoty również na tradycyjnie rozumianym rynku PC. Amerykańska firma jest naciskana przez Lenovo, które rozwija się dzięki dobrym wynikom sprzedaży w Chinach.

Lenovo

HP od dłuższego czasu zajmuje pierwsze miejsce wśród producentów komputerów PC. Teraz jednak pozycja ta jest poważnie zagrożona przez Lenovo, które wyprzedziło Della i nadal szybko zbliża się do lidera - podaje firma iSuppli. Postęp chińskiej firmy robi wrażenie. Na początku roku zajmowała dopiero czwarte miejsce, co oznacza wzrost o 24,8 proc. w ujęciu rocznym. Lepszy wynik zanotował tylko ASUS zajmujący 5 miejsce. Najwięksi rywale Lenovo mają ten wskaźnik na minusie lub nieznacznie na plusie.

W trzecim kwartale rynek PC wzrósł tylko o 5,5, procent. Lenovo w tym czasie zwiększyło dostawy o 14,5 proc. z 10,9 mln w drugim do 12,5 mln komputerów w trzecim kwartale 2011. Obecnie chińska firma dostarcza 13,9 proc. wszystkich komputerów PC na świecie. HP zanotowało w czwartym kwartale 18,0 proc. wszystkich dostaw. Już dawno żaden producent nie był tak blisko lidera rynku - ostatnio Dell w 2008 roku.

Dobre wyniki Lenovo w dużej mierze są efektem wysokiego zapotrzebowania na komputery PC na chińskim rynku - podaje Matthew Wilkins z iSuppli. Europa i USA przeżywają kryzys ekonomiczny i boom na tablety, ale za Wielkim Murem komputery przenośne i stacjonarne sprzedają się doskonale. Wyniki iSuppli potwierdzają wcześniejsze doniesienia firmy IDC, która również informowała o dynamicznym rozwoju Lenovo.

HP ciągle radzi sobie dobrze, ale dynamika jego wzrostu znacznie osłabła. Oprócz tego, firma wywołała niedawno spore zamieszanie informując o tym, że może pozbyć się działu PC. Ostatecznie zdecydowała się, że do tego nie dojdzie, ale takie informacje nie wpływają dobrze na zaufanie do firm. Szansę dla siebie i rywali upatruje w tym Michael Dell, prezes Dell Computer Corporation.