Lenovo: możliwe kolejne przejęcie

Według informacji, które ukazują się w mediach, grupa Lenovo, jeden z największych producentów komputerów na świecie, jest gotowa do kolejnych przejęć swoich rywali. Na celowniku znajduje się m.in. Fujitsu Computers. Ma to zagwarantować jej jeszcze większą obecność na rynkach krajów rozwiniętych.

Przedstawiciele Lenovo twierdzą, że mimo iż w obecnej sytuacji działania firmy muszą być bardzo przemyślane i rozważne, to jednak jest ona gotowa na podjęcie takiego wezwania. Wartość rynku maleje, więc jest to dobra okazja do podjęcia współpracy z konkurentem lub całkowitego przejęcia kontroli nad nim.

Po niedawnym przejęciu Gatewaya i Packard Bella przez grupę Acer, Lenovo straciło swoją trzecią pozycję na rynku producentów komputerów. W drugim kwartale b.r. Acer posiadał udział na poziomie 9,4%, podczas gdy Lenovo mogło się pochwalić wartością jedynie 7,9%.

Chociaż korzyści finansowe z udziału w rynku pecetów są niewielkie, to jednak producenci nie dają za wygraną i bardzo poważnie podchodzą do konkurencji pomiędzy sobą. Ma im to zapewnić cięcie kosztów wytwarzania i zamawiania części dzięki większym zamówieniom w ramach jednej grupy.

W chwili obecnej Fujitsu-Siemens jest siódmym największym producentem pecetów na świecie. Ponieważ produkcja komputerów nie przynosi mu spodziewanych zysków, od jakiegoś czasu zastanawia się on nad sprzedażą tej części swojej działalności. Jednym z potencjalnych klientów może okazać się właśnie Lenovo. Może również dojść do sytuacji, w której zbyt niski udział FS w rynku skłoni Lenovo do większej promocji swojej marki i rezygnacji z przejęcia kolejnego rywala.


Zobacz również