Lenovo: od marca z szerszą ofertą

Mija rok odkąd chiński koncern Lenovo ogłosił plany odkupienia od IBM działu komputerów PC. Z tej okazji przedstawiciele polskiego oddziału spółki podsumowali cztery miesiące działalności firmy pod nowym szyldem i przedstawili plany na 2006 r. W marcu przyszłego roku firma zaoferuje nową linię niedrogich komputerów, już nie z logo IBM lecz Lenovo. Będzie skierowana na rynek MSP i do odbiorców detalicznych. W ofercie Lenovo pojawią się także palmtopy i odtwarzacze mp3. W ciągu najbliższych pięciu lat spółka chce osiągnąć pierwszą pozycję na globalnym i polskim rynku komputerowym.

Lenovo: od marca z szerszą ofertą

W przyszłym roku w marcu do oferty producenta wejdzie linia komputerów z logo Lenovo kierowana do odbiorcy detalicznego, ale również także palmtopy i odtwarzacze mp3. Jednocześnie spółka zamierza popularyzować przejęte produkty IBM nie tylko w dotychczasowym segmencie korporacyjnym.

Polskie biuro powstało w sierpniu br. -- Etap organizacji mamy za sobą, przyszedł czas na kreowanie marki - mówi Jan Sobieszczański, dyrektor handlowy w Lenovo Polska. W skali globalnej pomóc ma w tym sponsorowanie najbliższej olimpiady zimowej w Turynie, a także igrzysk olimpijskich w Pekinie. -Trwa intensywna praca z partnerami - autoryzacja i szkolenia - zarówno z starymi jak i nowymi, których spółka chce pozyskać jak najwięcej. Na liście kupujących sprzęt od Lenovo jest już 2500 podmiotów. Dzięki mniejszym, nowym partnerom docieramy do większej ilości miast - zaznacza Sobieszczański. Więcej o strategii i planach firmy mówi Marek Borówka, szef polskiego oddziału Lenovo (patrz załączony materiał wideo).

Długofalowe plany Lenovo to objęcie pierwszego miejsca na globalnym i polskim rynku komputerowym w ciągu najbliższych pięciu lat.

Lenovo: od marca z szerszą ofertą

- Polski rynek jest na tyle "nieobliczalny", że Lenovo, może nas zaskoczyć. Jeszcze rok temu, mało osób widziałoby jako lidera rynku PC Acera a na trzecim miejscu FSC, aczkolwiek trudno sobie wyobrazić, aby już w przyszłym roku pojawiło się w pierwszej trójce Lenovo - uważa Jarosław Smulski, analityk IDC Poland. - Silną stroną Lenovo będzie bez wątpienia możliwość walki na rynku korporacyjnym (pod brandem IBM), jak również na rynku SMB i SOHO. Umożliwi to im bez wątpienia walkę na rynku przetargów edukacyjnych w 2006 r, na których brak takich graczy jak HP, Dell, czy FSC. Ich desktopy będą pewnie wtedy konkurować ze sprzętem Actiona, NTT, Optimusa, czy też Incoma.

Lenovo: od marca z szerszą ofertą

Zdaniem Smulskiego, notebooki Lenovo mają trudne zadanie, ponieważ istniejący już na polskim rynku azjatyccy producenci (Acer, Asus) są w natarciu, a rynek korporacyjny, na którym brand IBM jest stosunkowo mocny, odgrywa obecnie mniejszą rolę.

- W trzecim kwartale Lenovo zajmowało dziewiąte miejsce i w przyszłym roku można się spodziewać, że dołączą do czołowej grupy 4, 5 firm mających ponad 5% udział w rynku PC - szacuje Jarosław Smulski.

***

Lenovo, aby osiągnąć jeden z głównych celów biznesowych - istotnie zwiększyć udziały w rynku PC - musi wyjść z szerszą ofertą poza Chiny. O strategii koncernu, z dziennikarzami IDG New Service, rozmawiał Yang Yuanqing, prezes Lenovo Group

IDGNS: Czy będziecie koncentrować działania na rynkach wschodzących, tj. Chiny czy Indie? Właśnie tam chcecie osiągnąć największy wzrost sprzedaży?

Yang Yuanqing: Takie kraje to dla nas strategiczny obszar działania, ale również na rynkach w pełni dojrzałych widzimy szanse rozwoju. IBM, nawet w segmencie PC koncentrował się na rynku "enterprise". Obecnie priorytetem powinny być dla nas małe i średnie firmy. Ponad 75% naszej sprzedaży poza Chinami to dostawy sprzętu dla dużych przedsiębiorstw. Reszta przychodów pochodzi z sektora MSP. Sprzedaż na rynku konsumenckim stanowi absolutny margines.

Jak na tym tle wygląda działalność Lenovo w Chinach?

W Chinach z kolei jest odwrotnie. Ponad 75% to sprzedaż do firm z sektora MSP i użytkowników indywidualnych. Tak właściwie wygląda globalny rynek PC: 30 - 40% to segment MSP i kolejne 30 - 40% to rynek konsumencki. Jak już powiedziałem poza Chinami z tych dwóch obszarów uzyskujemy 25% przychodów. Z tego porównania wyraźnie widać w jakim kierunku powinna podążać nasza strategia i co będzie kluczem do wzrostu Lenovo.

Czyli Lenovo zamierza zwiększyć udziały w rynku MSP kosztem konkurencji?

Jeśli chodzi o segment małych i średnich firm to mamy bardzo duży potencjał. Nastawiamy się na agresywne konkurowanie z innymi dostawcami, którym będziemy odbierać udziały w rynku.

Kiedy klienci ze Stanów Zjednoczonych i Europy będą mogli wreszcie kupić komputery marki Lenovo?

Wprowadzimy je do sprzedaży na początku przyszłego roku.

Jaka wygląda obecnie oferta Lenovo?

W Chinach sprzedajemy całą gamę komputerów - od naprawdę tanich domowych PC, poprzez sprzęt dla średnich przedsiębiorstw, kończąc na stacjach klasy high-end kierowanych do najbardziej wymagających użytkowników na rynku konsumenckim. Oferujemy także inne urządzenia - m.in. telefony i drukarki.

Czy na rynkach światowych zamierzacie sprzedawać pełną gamę produktów, włączając telefony?

Docelowo tak. Ekspansję światową podzieliliśmy na trzy etapy. Pierwszy obejmuje sprzedaż komputerów klasy desktop kierowanych głównie na rynek MSP. W kolejnym etapie skoncentrujemy się na rynku konsumenckim. Później rozszerzymy ofertę także o drukarki czy telefony komórkowe.

Takie podejście wydaje nam się najbardziej naturalne. Teraz wchodzimy z ofertą dla MSP. Potem rozpoczniemy sprzedaż konsumenckich PC. W 2007 r. będziemy chcieli uzupełnić ofertę o inne produkty - m.in. telefony.

***

Rozmawiał: Sumner Lemon

Opracowanie: job