Lenovo odżegnuje się od Linuksa

Lenovo wydało oświadczenie, zgodnie z którym korporacja nie planuje sprzedaży komputerów z preinstalowanym Linuksem. Tym samym firma zmienia strategię wprowadzoną wcześniej w życie przez IBM.

W 2004 r. za 1,25 miliarda dolarów Lenovo odkupiło od IBM dział zajmujący się produkcją komputerów stacjonarnych i przenośnych. Od tego czasu chińska korporacja stopniowo udostępniała użytkownikom maszyny sygnowane swoim logo, choć miała również prawo do sprzedawania urządzeń pod marką IBM.

W przeciwieństwie jednak do Big Blue, Lenovo nie planuje wprowadzenia na rynek modeli czy to stacji roboczych, czy laptopów pracujących pod kontrolą Linuksa. Jak mówią, z racji bycia dużymi partnerami Microsoftu, zależy im przede wszystkim na instalowaniu systemów Windows.

Zaledwie kilka tygodni wcześniej Lenovo ogłosiło podpisanie umowy z gigantem z Redmond dotyczącej zakupu oprogramowania wartego 1,2 miliarda dolarów.

Aktualizacja: 07 czerwca 2006 13:13

Lenovo sprostowało oświadczenia swego menedżera: korporacja ma zamiar kontynuować politykę IBM-a i instalować Linuksa na swych komputerach. Jedyną różnicą w porównaniu do Windows jest wymóg wcześniejszego zakupienia licencji na system przez użytkownika.

W III kwartale bieżącego roku firma planuje również uruchomić (wraz z Novellem) system wsparcia dla Linuksa w przypadku posiadaczy ThinkPadów.