Lenovo: ostatni ThinkPad T ze standardowym LCD

Chiński koncern Lenovo po cichu rezygnuje z montowania w swoich komputerach przenośnych ekranów LCD formatu 4:3 - informuje serwis Electronista.com. Z oferty firmy zniknął właśnie ostatni model z popularnej serii T, wyposażony w taki wyświetlacz - Lenovo, podobnie jak wielu innych producentów notebooków, stawia ostatnio na ekrany panoramiczne.

Warto podkreślić, że ThinkPady z ekranami 4:3 zaczęły znikać z rynku wraz z przejęciem tej marki w 2005 r. przez Chińczyków - jej poprzedni właściciel, amerykański koncern IBM, oferował zaledwie kilka modeli z panoramicznymi wyświetlaczami. Nie wiadomo, czy był to efekt przyjętej wcześniej polityki chińskiej firmy, czy raczej skutek dostosowania się przez nią do ogólnego trendu na rynku komputerów przenośnych (w USA - jednym z największych rynków notebooków - prawie nie sprzedaje się już komputerów przenośnych z ekranami 4:3).

Electronista.com przypomina, że IBM długo nie decydował się na wprowadzanie do oferty panoramicznych notebooków, ponieważ przedstawicieli firmy uważali, że do pracy (np. w edytorze teksty czy arkuszu kalkulacyjnym) zdecydowanie lepiej nadaje się ekran o proporcjach 4:3. Wyświetlacze panoramiczne postrzegane były kilka lat temu jako optymalne raczej do zastosowań multimedialnych - ich popularyzowanie się jest zresztą związane z tym, że notebooki coraz częściej wykorzystywane są nie tylko w pracy, ale również w czasie wolnym.

W związku z decyzją o wycofaniu z rynku ThinkPadów T ze standardowymi wyświetlaczami jednym z zaledwie kilku komputerów wyposażonych w takie ekrany, które pozostaną w ofercie chińskiej firmy będzie tablet PC X61.


Zobacz również