Lenovo przeżywa ciężki okres, planowane są masowe zwolnienia

Jeden z najpopularniejszych producentów laptopów i komputerów stacjonarnych, chińskie Lenovo, zaprezentował swój wynik finansowy. Jest on znacznie poniżej oczekiwań, dlatego też odbije się na firmie potężnymi zwolnieniami.

Jak podaje agencja Reuters, dochód firmy za drugi kwartał spadł aż o 51% i wyniósł 105 milionów dolarów. Pociągnęło to za sobą obniżenie wartości akcji Lenovo o 9% i w tej chwili mają one najniższą cenę od lutego 2014 roku. Choć szef firmy wciąż uważa, że nabycie Motoroli było dobrym pomysłem, to również i tu jest kiepsko. Sprzedaż handsetów firmowanych przez Motorolę zmniejszyła się o 31% - wyniosła 5,9 milionów egzemplarzy. Oddział zajmujący się urządzeniami mobilnymi odnotował 300 milionów dolarów straty.

Oferta Lenovo (foto: strona producenta)

Oferta Lenovo (foto: strona producenta)

Kiepskie wyniki odbiją się na pracownikach - zatrudnienie ma stracić ok. 3 200 osób redukcja obejmie stanowiska niezwiązane z produkcją. Lenovo ocenia, że oszczędzi dzięki temu ok. 600 milionów dolarów, co z planowaną równocześnie restrukturyzacją firmy da łącznie 1,35 miliarda oszczędności. Wspomniany wcześniej szef firmy, Yang Yuanqing, oznajmił, że to najcięższy okres dla Lenovo od wielu lat. Najsłabsze wyniki sprzedaży odnotowano na własnym podwórku - czyli w Chinach - oraz w Brazylii. W tym pierwszym przypadku duża w tym zasługa konkurencji, czyli Xiaomi.