Lenovo robi miejsce dla procesorów AMD

Koncern Lenovo wprowadzi do oferty budżetowe modele notebooków wyposażone w procesory AMD. W maszynach z serii ThinkPad Edge znajdą się jedno- i dwurdzeniowe układy Athlon Neo oraz Turion Neo.

PC World Testy - notebooki i procesory

Lenovo ThinkPad Edge 13,3"

Lenovo ThinkPad X100e

Zobacz także:

Pojawienie się układów AMD w ThinkPadach to dość znaczące wydarzenie - dotychczas w komputerach tych obecne były wyłącznie intelowskie CPU, a zasady tej trzymało się zarówno Lenovo, jak i wcześniej IBM.

Notebooki Lenovo ThinkPad Edge mają mieścić się w przedziale cenowym 500 - 800 dolarów. Pierwszy komputer z tej serii wyposażony został w ekran o przekątnej 13,3 cala i trafił do sprzedaży w cenie 549 USD. Kolejne maszyny z ekranami od 13 do 15" będą sukcesywnie trafiać na rynek.

Modele Edge będą obsługiwać szeroką gamę interfejsów komunikacyjnych (obok standardowego Wi-Fi dostępne będą też opcje obsługi 3G, Bluetooth i WiMAX). Producent przekonuje, że czas pracy notebooka Edge na zasilaniu bateryjnym - przy odpowiedniej konfiguracji - może sięgać nawet 8 godzin.

Warto dodać, że procesory Athlon Neo zostaną także zastosowane w notebookach ThinkPad X100e typu "ultrathin", łączących mobilność netbooka i wydajność bardziej zaawansowanych konstrukcji. Maszyny te wyposażone są w 11,6-calowe wyświetlacze, a ich waga nie przekracza 0,5 kg.

Na pokładzie ThinkPada X100e znajdzie się do 4 GB pamięci, dysk twardy o maks. pojemności 250 GB oraz zintegrowany układ graficzny ATI Radeon 3200. Sprzęt będzie oferowany z akumulatorem trzy- lub sześciokomorowym (żywotność tych jednostek to odpowiednio 2 i 5 godzin pracy).

X100e będzie dostępny wyłącznie w wersji "napędzanej" układem AMD. W wypadku przedstawicieli serii ThinkPad Edge użytkownik będzie mógł wybrać konfigurację z procesorem Intel Pentium lub Core 2 Duo.

Nowe notebooki Lenovo zostaną wystawione na stoisku firmy na targach Consumer Electronics Show 2010, których początek już 7 stycznia w Las Vegas.