Lenovo: rozwój mimo kryzysu

Lenovo chce wykorzystać panujący obecnie kryzys ekonomiczny do rozwoju swojej działalności. Według informacji podanej przez samego szefa firmy, Yang Yuanqinga, Lenovo prowadzi rozmowy z kilkoma firmami trzecimi na temat możliwości ich przejęcia oraz szans na inwestycje w nie. Bliższe informacje na ten temat nie zostały podane.

Yang powiedział, że w chwili obecnej prowadzone są rozmowy z kilkoma firmami jednak nie ma żadnej gwarancji, że jakiekolwiek porozumienia zostaną zawarte. Nie chciał on jednak podać żadnych bardziej szczegółowych informacji na ten temat, tym bardziej nazw firm z którymi prowadzone są negocjacje.

Niektóre media amerykańskie spekulują, że jedną z firm która prowadzi rozmowy z Lenovo może być Fujitsu, które chce się wycofać z linii produktów budżetowych. Również Fujitsu odmówiło komentarza w tej sprawie. Jednak z informacji przesłanej wczoraj serwisowi IDG News Service przez Kazuhiko Kato, dyrektora finansowego Fujitsu wynika, że Fujitsu-Siemens planuje obciąć koszty działalności w Niemczech z powodu obecnej sytuacji ekonomicznej oraz kurczącego się rynku IT w Europie.

Fujitsu-Siemens to jeden z pięciu największych producentów sprzętu komputerowego na świecie. Richard Shim, ekspert z firmy konsultingowej IDC, twierdzi, że przejęcie tak dużego gracza jak Fujitsu-Siemens pozwoliło by Lenovo na szybkie wejście na duży rynek Europy Zachodniej. Już wcześniej Lenovo planowało wejść na niego poprzez zakup Packard Bella, jednak został on uprzedzony przez Acera.