Lenovo wyprzedza Della i jest drugim największym dostawcą pecetów

Analitycy rynku z IDC i Gartner podają, że Lenovo awansowało na drugie miejsce wśród dostawców komputerów PC. Pierwsze miejsce zajmuje Hewlett-Packard, a drugi do tej pory Dell stracił swoją pozycję na rzecz chińskiego rywala. Cały rynek PC radzi sobie gorzej niż przewidywano.

Lenovo
IDC podaje, że pod koniec trzeciego kwartału sprzedaż pecetów wzrosła o 3,6 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Wcześniejsze prognozy wskazywały, że wynik ten wyniesie 4,5 procent. Gartner podaje jeszcze większą różnicę. Faktyczny wzrost określił na 3,2 procent, a przewidywał, że wyniesie on 5,1 procent. Jako przyczyny słabych wyników podawane są globalne problemy ekonomiczne i wzrost popularności tabletów.

Jay Chou z IDC mówi, że pecety przegrywają walkę o malejące budżety konsumentów z innymi rodzajami urządzeń. Firma przewiduje jednak lepsze wyniki branży PC w następnym roku. Ma to wynikać z aktualizacji oferty produktów i wprowadzenie laptopów o większych możliwościach.

Zobacz również:

  • Android 12/Android 12L. Sprawdź, czy twoje urządzenie otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 21.01.2022]
  • Rynek PC w najlepszej formie od dekady. Kto na nim rządzi?

Lenovo zanotowało najszybszy wzrost trzeciego kwartału wśród pięciu największych dostawców. Gartner podaje, że chiński producent posiada 13,4 proc. udziałów w rynku. Dell, który spadł na drugie miejsce, ma natomiast 11,6 procent. Lenovo osiąga w ostatnich kwartałach bardzo dobre wyniki. Rozszerza swoją działalność na rynkach rozwijających się oraz utrzymuje pierwszą pozycje na rosnącym rynku chińskim.

HP, mimo informacji o możliwości odsprzedania swojego działu zajmującego się pecetami, pozostaje na pierwszym miejscu wśród producentów i osiągnęło wzrost sprzedaży o 5,3 proc. w trzecim kwartale. Dell spadł na trzecie miejsce i zanotował obniżenie tempa wzrostu o ponad 1 punkt procentowy.