Lenovo zamierza kupić Packard Bell

Przedstawiciele koncernu potwierdzili, że chiński producent komputerów prowadzi wyłączne rozmowy w sprawie przejęcia europejskiej firmy Packard Bell.

Informację o prowadzonych rozmowach potwierdza też Jon Hui, właściciel Packard Bella. "Firma Lenovo jest zdeterminowana i zamierza nadal zwiększać swój udział w europejskim segmencie komputerów osobistych. Infrastruktura Packard Bell będzie doskonałym zapleczem technicznym Lenovo w Europie" - dodał Hui, który został właścicielem firmy Packard Bell we wrześniu ub.r. Obie strony podpisały memorandum gwarantujące Lenovo wyłączność prowadzonych rozmów. Żadne szczegóły dotyczące potencjalnej umowy nie zostały ujawnione.

Według nieoficjalnych informacji, od dłuższego czasu podobne rozmowy prowadziła również firma Acer.

Z badań firmy IDC wynika, że w drugim kwartale br. 8,3% wszystkich sprzedanych na świecie komputerów było sygnowanych marką Lenovo. Aktualnie chiński koncern jest trzecim na świecie producentem komputerów. W tym samym czasie udział rynkowy, czwartego producenta i jednocześnie największego konkurenta Lenovo - firmy Acer, wyniósł 7,2% Zakup firmy Packard Bell mógłby zdecydowanie zwiększyć możliwości produkcyjne Lenovo. Byłaby to również okazja do zwiększenia przewagi wobec tajwańskiego koncernu Acer, który także jest zainteresowany przejęciem Packard Bella.

Lenovo wyprzedza Acera na rynku chińskim i amerykańskim, tajwański producent posiada jednak znacznie większe udziały w Europie. Niedawno przedstawiciele Lenovo zapowiedzieli, że strategia firmy zakłada zwiększenie obecności ich produktów na rynku europejskim, amerykańskim i indyjskim. Koncern rozpoczął już inwestycje w Indiach i Meksyku. Kolejna montownia miała powstać w Europie Środkowo-Wschodniej, a jedną z jej potencjalnych lokalizacji była Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Możliwe jednak, że w obliczu ewentualnego zakupu firmy Packard Bell dodatkowa fabryka Lenovo w Europie stanie się zbyteczna.