Lenovo zaoferuje ThinkPada z SuSE

Podczas LinuxWorld Conference and Expo, które rozpoczyna się 14 sierpnia, Lenovo ogłosi, że zaoferuje notebooki z preinstalowanym Linuksem. Chińska firma ma zamiar zastosować SuSE Linux Enterprise Desktop 10 w swojej mobilnej stacji roboczej ThinkPad T60p.

Komputer wyposażony jest w procesor Intel Core Duo, 14- lub 15-calowy wyświetlacz i układ graficzny ATI. Ceny ThinkPadów T60p rozpoczynają się od 1800 USD.

Lenovo od dawna współpracuje z producentami systemów Linux. Większość z tworzonych przez tą firmę komputerów z serii ThinkPad i ThinkCentre posiada certyfikaty kompatybilności z dystrybucjami Novella, Red Hata i TurboLinuksa. Dotychczas jednak preinstalowane systemy były oferowane jedynie dużym klientom.

Przedstawiciele Lenovo nie chcieli potwierdzić powyższych informacji, jednak już w czerwcu sygnalizowali, że mają zamiar zainwestować w systemy Linux. Firma idzie więc w ślady IBM-a, od którego odkupiła produkcję desktopów i notebooków. Chińczycy coraz bardziej zdecydowanie poczynają sobie na światowym rynku, na którym są obecnie trzecim, po Dellu i HP, graczem. Inwestycje w opensource'owe systemy mają jej pomóc w zdobyciu rynków krajów rozwijających się. Liczy też na to, że tego typu OS-ami zainteresowane będą małe i średnie przedsiębiorstwa.

Specjaliści ostrzegają jednak, że nowa taktyka może się okazać ryzykowna. Przypominają historię IBM-a, który oferował preinstalowane liczne dystrybucje Linuksa czy Della proponującego swoim klientom dystrybucję Red Hat. Obie firmy po jakimś czasie zrezygnowały ze sprzedaży klientom indywidualnym komputerów z opensource'owym systemem operacyjnym i oferowały je tylko firmom.