Lenovo zwiększa przewagę nad Dellem na rynku PC

Lenovo jeszcze powiększyło przewagę nad Dellem i umocniło się na drugim miejscu wśród największych producentów komputerów PC. W pierwszym kwartale 2012 roku chińska firma jest jeszcze bliżej dogonienia Hewlett-Packarda, ale ciągle trochę jej brakuje.

Lenovo

Dostawy komputerów Lenovo wzrosły o 43,7 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału roku ubiegłego - donosi IDC. Dostawy Della zmniejszyły się o 2,1 procent. Lenovo dostarczyło 11,7 mln urządzeń, co stanowiło 13,4 proc. rynku PC w pierwszym kwartale 2012 roku. HP dostarczyło 15,7 mln komputerów i zanotowało wzrost o 3,2 procenta.

Lenovo radzi sobie doskonale na rynku chińskim oraz rozwija skrzydła w Europie i Ameryce. HP i Dell nie muszą jednak być na przegranej pozycji. Polepszająca się sytuacja gospodarcza może sprawić, że firmy zaczną więcej przeznaczać na sprzęt. Komputery dla biznesu to obszar, w którym amerykańskie firmy na razie radzą sobie lepiej od Lenovo.

Zobacz również:

  • Najlepsze tanie laptopy w 2023 roku - który komputer wybrać?
  • Łatwiej kupisz laptopa z pamięcią RAM do 128 GB
  • Black Days - elektronika taniej nawet o 75%. Dostępne tysiące produktów

W pierwszym kwartale 2012 roku dostarczono 87 mln komputerów PC, co stanowi wzrost o 2,3 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2011 roku. IDC przewiduje, że dostawy komputerów wzrosną wraz z unormowaniem się dostaw dysków twardych oraz pojawieniem się systemu Windows 8 w czwartym kwartale. Może to zachęcić do kupowania nowego sprzętu.

Sprzedaż komputerów PC słabnie z uwagi na większe zainteresowanie tabletami i smartfonami. Intel stara się jednak zachęcić ludzi do kupowania pecetów wprowadzając ultrabooki, które łączą plusy laptopów i tabletów. Niedawno poinformowano, że w tym roku ich ceny powinny spaść do 699 dolarów.

Na zakończenie należy dodać, że powyższe badania jako komputery PC traktują urządzenia typu desktop, laptop oraz all-in-one. Niektórzy w swoich badaniach do kategorii PC zaliczają także tablety, co znacząco zmienia obraz rynku PC.