Leo Backup - awaryjne kopie danych

Zabezpieczanie danych, zwłaszcza w dużych sieciach to konieczność. Leo Backup dzięki integracji z Active Directory oraz bezpiecznym mechanizmom przesyłania i zapisywania danych nadaje się do tego celu idealnie.

Do pobrania:

Leo Backup

Leo Backup to aplikacja przeznaczona do robienia regularnych kopi zapasowych różnych danych. Przeznaczona jest do pracy w systemach Windows - zarówno stacjach roboczych, jak i serwerach. Główną ideą przyświecającą autorom aplikacji było stworzenie narzędzia do zapisywania kopii w bezpieczny sposób, w różnych lokalizacjach sieciowych.

Leo Backup  - awaryjne kopie danych

Leo Backup 2.0

Sposób funkcjonowania Leo Backup przypomina inne programy tego typu. Za jego pomocą użytkownik generuje zadania tworzenia kopii, definiuje ich parametry, sposób zabezpieczenia i przechowywania a następnie uruchamia proces ręcznie bądź według założonego harmonogramu. W archiwum można umieścić pojedyncze pliki i całe katalogi, użyć do ich wyboru definiowalnego filtra, zabezpieczyć pocztę Outlooka i Outlook Expressa.

Zobacz również:

  • Jak bezpiecznie korzystać z Twittera?
  • 7 programów do wykonywania kopii zapasowych 2023

Wśród opcji programu znalazła się także możliwość skopiowania danych komunikatora ICQ, ustawień przeglądarki Firefox i klienta pocztowego Thunderbird. Użytkownicy zaawansowani docenią funkcje archiwizacji rejestru systemowego i profili użytkowników Windows. Program pozwala zapisać kopię na dysku lokalnym i sieciowym. Bez problemu korzysta z lokalizacji na serwerach FTP.

Obsługa połączeń SSL i TLS oraz SFTP gwarantuje bezpieczny sposób przesyłania plików. Wbudowany harmonogram automatyzuje proces tworzenia każdej kopii. Program może działać, jak systemowa usługa i uruchamiać dodatkowe zadania (programy) przed i po zapisaniu archiwum. O wykonaniu każdego zadania użytkownik jest informowany za pomocą e-maila, a operacja notowana jest w dzienniku.

Werdykt PC Worlda

Zalety

+ integracja z Active Directory

+ bezpieczne połączenia z serwerami FTP

Wady

- wysoka cena

- brak polskiej wersji językowej

Program przeznaczony dla odbiorców korporacyjnych. Funkcje, z których korzysta użytkownik domowy dostępne są w innych, bezpłatnych aplikacjach

Leo Backup umożliwia zapis dwóch rodzajów kopii zapasowych. Obsługuje backup pełny oraz przyrostowy. Archiwizowane dane można kompresować za pomocą algorytmu ZIP. Funkcje programu pozwalają na osobną kompresję pojedynczych plików, całych folderów bądź zapis wszystkich danych w postaci jednego dużego archiwum. Aby zabezpieczyć dostęp do kopii można je zaszyfrować. Leo Backup używa do tego celu algorytmu Blowfish.

Autoryzacji można także poddawać dostęp do plików kopii oraz do samego programu. Użytkownicy korporacyjni docenią możliwość zintegrowania uprawnień dostępu z bazą Acive Directory. W dużych sieciach przydaje się także możliwość obsługi skryptów, które pozwalają dostosować sposób działania programu do różnych wymagań.

Leo Backup nie ma polskiej wersji językowej. Jego funkcjonalność można testować bezpłatnie przez 30 dni. Cena programu u producenta to około 40 dolarów, u polskiego dystrybutora - TTS Company - 150 zł.