Leopard jednak z ZFS-em

Kilka serwisów w sieci donosi, że udostępniony w zeszłym tygodniu, ostatni build systemu operacyjnego Mac OS X 10.5 Leopard, posiada już wbudowaną obsługę nowoczesnego systemu plików opracowanego przez firmę Sun Microsystems - ZFS.

O plotkach dotyczących wsparcia ZFS (Zettabyte File System) w nadchodzącej, nowej wersji systemu operacyjnego MacOS X 10.5 Leopard pisaliśmy już wcześniej w artykule "Leopard z ZFS-em?". Teraz w sieci pojawiły się doniesienia, że kolejna deweloperska wersja systemu udostępniona w zeszłym tygodniu zawiera już obsługę systemu plików ZFS. Twórca systemu, firma Sun Microsystems, określa go jako ostatnie słowo w temacie systemów plików (last word in File Systems).

Warto dodać, że jest to pierwszy 128-bitowy system plików, bardzo odporny na wszelkiego rodzaju błędy i znakomicie skalowalny. Oprócz maksymalnej pojemności 16 EksaBajtów (dobre zestawienie danych o pojemności i możliwościach ZFS można znaleźć w Wikipedii), czy bardzo zaawansowanych mechanizmów sprawdzania poprawności danych oferuje także migawki (ang. snapshot) pozwalające zapisać stan systemu na daną chwilę, klony (ang. clones) - kopie migawek umożliwiające także zapis, czy też pełną transakcyjność zapewniającą, że dana operacja (np. kopiowanie pliku) albo zakończy się pełnym sukcesem, albo zostanie całkowicie wycofana.

ZFS w Disk Utility z Mac OS X 10.5

ZFS w Disk Utility z Mac OS X 10.5

Więcej informacji o systemie plików ZFS znaleźć można na oficjalnej stronie oraz w angielskiej Wikipedii.


Zobacz również