Leopard na wolności

Testowa wersja nadchodzącego systemu operacyjnego firmy Apple - Mac OS X 10.5 (o nazwie kodowej "Leopard") - pojawiła się w sieci wymiany plików BitTorrent.

Na odbywającej się w ubiegłym tygodniu konferencji Worldwide Developers Conference (WWDC), jej uczestnicy otrzymali kopię systemu, pod warunkiem podpisania zobowiązania o nieudostępnianiu go dalej. Jak donosi serwis MacUser, została ona jednak udostępniona i można ją znaleźć choćby w sieci BitTorrent. Kopia ta jest prawdziwa, w przeciwieństwie do fałszywki krążącej po Sieci tydzień wcześniej. Wersja, która pojawiła się w sieci BitTorrent zajmuje 4,3 GB i zawiera 93 pliki.

Nie jest to pierwszy taki przypadek w historii firmy Apple. To samo stało się z poprzednią wersją systemu operacyjnego - Mac OS X 10.4 Tiger. Ostatecznie Apple wytropiło osobę za to odpowiedzialną i historia zakończyła się w sądzie

Pierwsze doniesienia od użytkowników, którzy mieli okazję popracować na nowym systemie, mówią, że w pewnych miejscach sprawia on wrażenie "niekompletnego". Z jednej strony może to wina wersji testowej, ale z drugiej strony Apple wcale nie ukrywa, że nie chce odkrywać jeszcze wszystkich funkcji systemu - z uwagi na to, że daty premier systemów Mac OS X 10.5 oraz Windows Vista Microsoftu są zbliżone.

Więcej o nowych funkcjach Leoparda można dowiedzieć się także z forum AeroXperience.