Leopard - pierwszy Mac OS X po polsku

Leopard to długo wyczekiwana, szósta odsłona systemu operacyjnego Mac OS X firmy Apple. Dziś, 26 października, ma miejsce oficjalna premiera tego systemu. Czas, jaki upłynął od premiery poprzednika, Mac OS X 10.4 Tiger, wystarczył, aby programiści z Cupertino w najnowszej wersji systemu wprowadzili - jak twierdzą - ponad 300 nowych funkcji. Leopard jest rzecz jasna jeszcze bardzie atrakcyjny wizualnie niż starszy brat. Z punktu widzenia polskiego użytkownika najbardziej istotne wydaje się jednak zlokalizowanie OS-a: Leopard jako pierwszy Mac OS X będzie dostępny po polsku.

Najnowsze wydanie systemu operacyjnego spod znaku jabłka trafia do sprzedaży 2,5 roku po premierze poprzednika - 10.4 Tiger. Leopard to system w pełni 64-bitowy, pozwala jednak na jednoczesne uruchamianie starszych, 32-bitowych aplikacji. Potrafi też w pełni wykorzystywać możliwości najnowszych procesorów wielordzeniowych i jest oficjalnie zgodny ze specyfikacjami SUSv3 i POSIX 1003.1 dla systemów UNIX, w zakresie API języka C, narzędzi i obsługi wątków.

Niektóre z nowości Leoparda znane były od czerwca br. kiedy to Apple, na dorocznej konferencji WWDC (Worldwide Developer Conference) odbywającej się w San Francisco, zaprezentowało działanie systemu (szczegółowe informacje o tym wydarzeniu znaleźć można w artykule Mac OS X 10.5 Leopard zaprezentowany).

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to przebudowany pulpit, oferujący zmieniony pasek Dock z nową funkcjonalnością, tzw. stosami (Stacks), mającą ułatwiać dostęp do plików. Pasek Dock wyposażono w trójwymiarowe efekty odbić, ale efekt ten dostępny jest tylko wtedy, gdy Dock umieszczony jest na dole ekranu (brak go, gdy Dock jest z boku). Pasek menu na górze ekranu stał się przezroczysty. Użyteczność tego ostatniego rozwiązania może okazać się wątpliwa, jeśli tłem pulpitu będzie obraz złożony lub obfitujący w ciemne i jasne partie o dużej rozpiętości tonalnej.

Funkcja Stacks może zyskać równie liczne grono zwolenników, co przeciwników. Zastąpiła dotychczasową funkcję przechowywania folderów w Docku (kliknięcie przyciskiem myszy otwiera folder, kliknięcie i przytrzymanie wyświetla zawartość folderu). Stos to okno pop-up, wyświetlające listę lub siatkę ikon. Stacks sprawdza się najlepiej przy przeglądaniu folderów zawierających niewiele plików. W finalnej wersji Leoparda nie znalazła się najwyraźniej funkcja tworzenia dowolnej kolekcji plików i przenoszenia ich do Docka aby utworzyć tymczasowy stos.

Nowa funkcja paska Dock - Stosy (Stacks)

Nowa funkcja paska Dock - Stosy (Stacks)

Wrażenia wizualne z korzystania z Mac OS X 10.5 mają poprawić nowe efekty specjalne, a to dzięki funkcjom Core Animation umożliwiającym łatwe tworzenie w aplikacjach animacji z wykorzystaniem tekstu, grafiki, materiałów wideo, OpenGL wzbogaconych dodatkowo o różne efekty, jak na przykład przezroczystość, czy płynne przejścia. Core Animation wykorzystuje sprzętowe funkcje procesorów graficznych, a także dodatkowe rdzenie w procesorach Intela instalowanych w nowych komputerach Apple.

Aktualizacja: 29 października 2007 15:25

Program Up-to-Date, umożliwiający uaktualnienie systemu Mac OS X do wersji 10.5 Leopard za niewielką opłatą dostępny jest także dla polskich klientów. Wszystkie informacje na ten temat znajdziecie na stronie dystrybutora produktów Apple w Polsce.