Leopard z certyfikatem UNIX

Nadchodzący wielkimi krokami nowy system operacyjny dla komputerów z jabłuszkiem - MacOS X 10.5 Leopard - dołączył do elitarnego grona systemów posiadających certyfikat UNIX 03. Tym samym wielka trójka - Sun, IBM i HP - zamieni się w czwórkę i dołączy do nich właśnie Apple.

Certyfikat UNIX 03 dla MacOS X 10.5 Leopard

Certyfikat UNIX 03 dla MacOS X 10.5 Leopard

Tym samym firma Apple otrzymała certyfikat upoważniający ją do wykorzystywania marki UNIX dla nadchodzącego systemu MacOS X 10.5 Leopard na komputerach wyposażonych w procesory Intela. Organizacją standaryzacyjną, nadającą te certyfikaty, jest konsorcjum Open Group powstałe w 1996 poprzez połączenie X/Open z Open Software Foundation. Organizacja wydała publikację Single UNIX Specification, która rozszerza standardy POSIX i oficjalnie definiuje markę UNIX. Wśród jej członków można znaleźć takich gigantów jak na przykład IBM, HP, Fujitsu, Hitachi, NEC, Departament Obrony (US Department of Defense), czy też agencję kosmiczną NASA.

Uzyskanie certyfikatu UNIX 03 nie jest bynajmniej błahym osiągnięciem dla open-source'owego systemu bazującego na BSD. Wśród innych systemów znajdujących się na liście tylko Solaris firmy Sun Microsystems posiada otwarte źródła. Specyfikacja UNIX 03 obejmuje wymagane biblioteki i wywołania systemowe, powłokę systemową, komendy i narzędzia, a oprócz tego także zapewnienie wielojęzykowości i język programowania C.

Więcej o certyfikacji Unix 03 można dowiedzieć się z oficjalnej witryny OpenGroup, tam też można znaleźć listę certyfikowanych firm i systemów operacyjnych.