Lepiej zapobiegać, niż będzie za późno. Na ransomware skuteczny jest tylko dobry backup

Gdyby pokusić się o stworzenie listy najbardziej dotkliwego złośliwego oprogramowania, ransomware zajęłoby na niej niechlubne pierwsze miejsce. Nie uszkodzony sprzęt, ani godziny potrzebne na przywrócenie systemu do działania, ale utrata danych okazują się być najbardziej bolesne po ataku wirusa. Pełną ochronę przed ransomware gwarantuje tylko dobry backup. Cloud Backup od nazwa.pl.

W Wikipedii znajdziemy wzmiankę o „AIDS” – pierwszym szantażującym oprogramowaniu, które ujrzało światło dzienne już w 1989 roku. Wirus ukrywał pliki na dysku, szyfrował ich nazwy, po czym żądał od użytkownika wniesienia opłaty za „usunięcie infekcji”.

Ransomware: plaga naszych czasów

„Prawdziwą karierę” ransomware zaczęło robić dużo później, kiedy to pod koniec 2013 roku w Internecie pojawił się CryptoLocker. Być może historia potoczyłaby się inaczej, gdyby nie upowszechnienie się Bitcoina, dzięki któremu cyberprzestępcy mogli niezauważenie zacząć przyjmować okup od swoich ofiar.

A tak już kilka lat później umysły internautów do czerwoności rozgrzewały WannaCry i Petya. Te dwa, prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalne odmiany ransomware, na niesłychaną dotychczas skalę zaraziły setki tysięcy komputerów w znacznej liczbie krajów na całym świecie. Ofiarami padli użytkownicy prywatni, największe globalne firmy (m.in. Telefonica, FedEx i Deutsche Bahn) oraz instytucje publiczne (Petya atakował głównie na Ukrainie).

Jak działa ransomware i czy nadal jest groźne?

Ransomware infekuje komputer, a następnie blokuje dostęp do jego zasobów, dopóki użytkownik nie wniesie opłaty na konto cyberprzestępców. Najczęściej wykorzystywana techniką ataku jest szyfrowanie plików na dysku przy użyciu silnych algorytmów, co poza nielicznymi wyjątkami, czyni praktycznie niemożliwym odzyskanie danych, bez znajomości klucza szyfrowania. Zapłata okupu również nie daje pewności, że sprawa zakończy się po naszej myśli.

Każdy, kto żyje w błogim przeświadczeniu, że problem ransomware go nie dotyczy, może doszukiwać się bliskich analogii do obecnej pandemii COVID-19. Bardzo prawdopodobne, że z koronawirusem będziemy musieli nauczyć się żyć i tylko od nas zależy, jak zadbamy o własne bezpieczeństwo. Tak samo jest z ransomware.

Problem ransomware nadal istnieje i nie wiadomo, kiedy wybuchnie nowe ognisko epidemii. Diebold Nixdorf – gigant rynku bankomatów uderzony przez ransomware. Cognizant, zatrudniający 300 000 pracowników (również w Polsce), uderzony malwarem Maze. Lockheed Martin, Tesla i Boeing nie chcieli zapłacić okupu twórcom ransomware. To tylko wybrane nagłówki artykułów jakie w ostatnich kilku tygodniach ukazały się w serwisie Sekurak.pl.

Maseczki mogą nie wystarczyć, bowiem ransomware się coraz bardziej wyrafinowane. Najnowszym pomysłem cyberprzestępców jest instalowanie robaka w maszynie wirtualnej z Windows XP, aby uniknąć wykrycia przez antywirusy, a później atakować inne komputery w sieci.

Smutne historie z różnym finałem

W sieci znajdziemy przykłady firm, które zapłaciły okup i odzyskały swoje dane. Nie brakuje również takich, które zdecydowały się przekazać środki cyberprzestępcom, ale cała operacja nie miała szczęśliwego zakończenia. Wiele innych po prostu pogodziło się z bezpowrotną stratą swoich danych.

Tych wszystkich smutnych historii można byłoby uniknąć już za 60 złotych rocznie. Tyle dokładnie kosztuje Cloud Backup w nazwa.pl, który pozwala skutecznie zabezpieczyć dane komputera przed utratą.

Cloud Backup od nazwa.pl

Cloud Backup to usługa do tworzenia kopii zapasowych plików i folderów z komputerów z systemem Windows 7 lub 10. Zaszyfrowane dane z komputerów użytkowników są automatycznie wysyłane do chmury, skąd mogą być łatwo przywrócone w przypadku utraty urządzenia, awarii dysku, przypadkowego skasowania pliku przez użytkownika albo właśnie działania wirusa.

Usługa oferowana przez nazwa.pl ma wszystkie cechy dobrego backupu. Dane przechowywane są w zewnętrznej lokalizacji (tutaj w chmurze), kopie zapasowe wykonywane są w pełni automatycznie zgodnie z ustalonym harmonogramem, zaś użytkownik ma możliwość odzyskania pliku w każdej jego wersji zapisanej w backupie za 90 dni. Dlaczego to takie ważne?

Złota reguła backupu mówi, aby choć jedną kopię zapasową przechowywać w zewnętrznej lokalizacji. Dane w usłudze Cloud Backup przechowywane są w chmurze nazwa.pl w bezpiecznych centrach danych, spełniających rygorystyczne wymogi norm TIER III i TIER IV.

Nie należy się martwić o bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze. Przed wysłaniem do chmury, pliki szyfrowane są silnym algorytmem AES-256 z własnym kluczem szyfrowania, nadanym przez użytkownika. Oznacza to, że dostawca usługi nie ma dostępu do Twoich danych w kopii zapasowej!

Tam, gdzie zwykły backup nie wystarcza

Oto przykłady, kiedy zwykły backup może nie wystarczyć. Trzymasz kopie zapasowe plików na dysku USB albo na serwerze NAS? Jeśli pamięć jest stale podłączona do komputera, a udział sieciowy „mapowany” jako kolejna litera dysku, ransomware bez przeszkód zaszyfruje przechowywane w tych miejscach dane. Takie przypadki zdarzały się naprawdę!

Oto inny scenariusz. Komputer zostaje zainfekowany, ransomware zaczyna szyfrowanie plików, ale użytkownik nie jest w stanie tego jeszcze dostrzec. W tym samym czasie program backupu automatycznie tworzy kopie już „zaszyfrowanych” danych i umieszcza je w kopii zapasowej. W rezultacie backup staje się równie bezużyteczny, co zaszyfrowane dane na dysku komputera.

Backup z najlepszymi cechami

Z Cloud Backup żaden z opisanych tutaj scenariuszy nie ma prawa zaistnieć. W przypadku modyfikacji pliku albo usunięcia go z komputera usługa Cloud Backup pozwala odzyskać plik w wersji z każdego dnia w którym była wykonywana kopia zapasowa, do 90 dni wstecz. To tak zwany mechanizm wersjonowania, który okaże się przydatny również w pracy z dokumentami. Cloud Backup umożliwia przywrócenie dokumentu do jego poprzedniej wersji, nawet jeśli inny plik został zapisany pod nazwą oryginalnego dokumentu.

Lepiej zapobiegać, niż będzie za późno. Na ransomware skuteczny jest tylko dobry backup

Dobry backup to taki, który wykonywany jest automatycznie w regularnych odstępach czasu. Jeśli robimy to ręcznie, w sytuacji kryzysowej szybko okaże się, że ostatnia kopia została wykonana… powiedzmy dwa lata temu. Cloud Backup instaluje na komputerze agenta usługi, który odpowiada za automatyczne wykonywanie kopii zapasowych zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Lepiej zapobiegać, niż będzie za późno. Na ransomware skuteczny jest tylko dobry backup

Zadanie backupu może być uruchamiane nawet raz dziennie, bez obawy o nadmierne obciążenie komputera i łączy internetowych. Program tworzy kolejne kopie zapasowe na zasadzie aktualizacji poprzez dodawanie tylko zmienionych informacji. To tzw. backup przyrostowy, w którym do chmury wysyłane są tylko nowe i zmienione pliki.

Usługa zapewnia ochronę danych na stacjach roboczych i laptopach, a te jak wiadomo nie są włączone całą dobę. Nic nie szkodzi. Jeśli komputer będzie wyłączony o wskazanej w harmonogramie godzinie, program Cloud Backup wykona automatycznie kopię zapasową po jego uruchomieniu.

Ransomware jest jak koronawirus. Różnica tkwi w tym, że na ransomware mamy już „szczepionkę” w postaci dobrego backupu. Czy Twoje dane są warte więcej niż 60 złotych rocznie?

Czytelnicy pcworld.pl mogą teraz aktywować za darmo usługę Cloud Backup na okres 30 dni bez konieczności rejestracji w nazwa.pl. Aby pobrać aplikację bezpiecznie na swój komputer, wystarczy kliknąć poniżej:

Lepiej zapobiegać, niż będzie za późno. Na ransomware skuteczny jest tylko dobry backup