Lepsze DVD dzięki... krewetce

Skorupiak żyjący w wodach Wielkiej Rafy Koralowej może pomóc w zbudowaniu nowego typu odtwarzacza DVD. Naukowcy chcą skopiować mechanizm reakcji jego oka na światło spolaryzowane.

Jak na skorupiaka, oczy krewetki modliszkowej (ang. Mantis shrimp) są bardzo złożone. Nie dość, że charakteryzują się bardzo skomplikowaną budową, to potrafią odróżniać 12 podstawowych kolorów. Dla porównania ludzki narząd wzroku rozróżnia zaledwie trzy kolory podstawowe. Reagują też na kilka rodzajów światła spolaryzowanego.

Wyjątkowymi oczami skorupiaka zainteresowali się naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu. Udało im się zbadać, w jaki sposób reagują one na światło spolaryzowane. Podobny mechanizm stosowany jest w odtwarzaczach DVD. Gdyby udałoby się zbudować sztuczny układ symulujący budowę oka krewetki, umożliwiłoby to zwiększenie pojemności płyt DVD i pozwoliłoby zbudować nowy rodzaj odtwarzacza. Powodem jest to, że w odtwarzaczach DVD stosowany jest jeden kolor światła, natomiast krewetka modliszkowa potrafi korzystać ze spektrum światła od nadfioletu do podczerwieni.

"Mechanizm, jaki znaleźliśmy w tym oku nie był dotychczas stosowany w urządzeniach budowanych przez człowieka. Jest on znacznie skuteczniejszy w działaniu, niż jakiekolwiek próby, podejmowane przy ich budowie" - powiedział Nicholas Roberts z Uniwersytetu w Bristolu dla serwisu Reuters.

Co ciekawe krewetka modliszkowa tak naprawdę... nie jest krewetką. To skorupiak z rzędu ustonogów.

źródło: Reuters