Lepszy od Internet Explorera

Maxthon 2.1 spodoba się użytkownikowi Internet Explorera, ale fani Firefoksa i Opery pozostaną jednak przy swoich ulubionych przeglądarkach.

Maxthon 2.1 spodoba się użytkownikowi Internet Explorera, ale fani Firefoksa i Opery pozostaną jednak przy swoich ulubionych przeglądarkach.

Lepszy od Internet Explorera

Przeglądarka Maxthon wykorzystuje Internet Explorer

Maxthon to przeglądarka internetowa zbudowana na silniku Internet Explorera. Program wykorzystuje renderowanie stron WWW oferowane przez Internet Explorer w wersji zainstalowanej w systemie użytkownika, dodając do tego wiele zaawansowanych narzędzi. Maxthon usprawnia przełączanie pomiędzy otwartymi kartami, oferuje przy domyślnych ustawieniach kilka przydatnych wtyczek do IE, między innymi autoprzewijanie czy wypełnianie pól w formularzach. Wygląd i działanie przeglądarki można w dużej mierze dopasować do własnych potrzeb, między innymi dzięki obsłudze skórek i konfigurowalnym paskom narzędziowym.

Informacje: http://www.maxthon.com

Cena: bezpłatny

Maxthon zawiera także kilka głębszych usprawnień w stosunku do oryginalnego Internet Explorera. Kolejne strony na kartach są renderowane w oddzielnych wątkach, co pozwala uniknąć sytuacji, gdy cała przeglądarka zawiesza się przez jedną, kłopotliwą stronę WWW. Program wyposażony jest też w autonomiczny system pobierania łatek, dzięki któremu możliwość ataku na tę przeglądarkę poprzez niezałataną lukę w zabezpieczeniach IE jest znacznie ograniczona. Maxthon oferuje przemyślany i wygodny interfejs, a najważniejsze opcje, w tym np. wyłączanie pobierania grafiki czy wideo lub konfiguracja blokowania reklam, są dostępne wprost w menu, bez konieczności przeszukiwania kolejnych okien dialogowych. Warto zwrócić uwagę także na czytnik kanałów RSS wbudowany w Maxthon. Można go wyświetlić w panelu w lewej części okna przeglądarki za pomocą opcji View|Sidebar|Feed Reader.

Maxthon zawiera również przemyślan zarządzanie opcjami bezpieczeństwa. W opcjach przeglądarki można włączyć m.in. automatyczne pobieranie przy każdym starcie programu uaktualnień związanych z bezpieczeństwem. Można również ustawić samoczynne usuwanie przy każdym zamykaniu przeglądarki danych związanych z historią działań użytkownika (oznacza to usuwanie historii odwiedzonych stron, zawartości pamięci podręcznej, ciasteczek i danych podawanych w formularzach). Dane takie można także szybko usunąć korzystając z menu Tools.

Internet Explorer na dopingu

Lepszy od Internet Explorera

W rozbudowanym Centrum Ustawień Maxthona można spędzić długi czas, przystosowując program do własnych upodobań

W czasie testowania Maxthon 2.1 trudno oprzeć się wrażeniu, że przeglądarka otwiera strony zauważalnie wolniej niż Firefox czy Opera, jednak pomiar czasu pobierania i wyświetlania pełnej zawartości stron nie potwierdza intuicji. Bardzo przydatne okazują się w praktyce drobne usprawnienia oferowane przez program, np. aliasy adresów stron WWW. Dowolnej stronie internetowej można przypisać alias, czyli skrót, np. wpisanie skrótu "pc" w pasku adresu spowoduje otworzenie strony pcworld.pl. Wystarczy przejść do Options|Maxthon Options|Adress Bar i na karcie URL Alias dodać nowy skrót. Kilka aliasów jest dostępnych domyślnie, ale uwaga: nie są one widoczne w opcjach aliasów, lecz w ustawieniach wyszukiwania. Przykładowo, skrót g umożliwia szybkie uruchomienie wyszukiwania za pomocą Google (np. g komputery). Szybki dostęp do adresów URL może odbywać się także za pomocą klawiszy funkcyjnych od F2 do F12. Maxthon 2.1 obsługuje domyślnie sterowanie przeglądarką za pomocą specjalnych ruchów myszą (tzw. gestów). Wystarczy przytrzymać wciśnięty prawy klawisz myszy i wykonać odpowiedni ruch (np. góra-dół) aby uruchomić powiązaną z gestem akcję (w tym przykładzie: odświeżenie strony).

Użytkownicy Maxthona chwalą tę przeglądarkę za funkcjonalność, stabilność i użyteczne dodatki. Jedyny problem w tym, że podobne, o ile nie lepsze efekty można uzyskać wybierając Firefoksa (dla każdego) lub Operę (dla ekspertów). Maxthon może być przydatny, a osobom używającym wcześniej wyłącznie zwykłego Internet Explorera może się wydać wręcz zachwycającą rewolucją. Jednak Firefox i Opera oferują niemal identyczne narzędzia, a biorąc pod uwagę dostępne wtyczki i rozszerzenia - są znacznie bardziej funkcjonalne. W czasie pracy można też sporadycznie dostrzec dziwaczne błędy, związane jednak raczej z samym Internet Explorerem niż nakładką, którą jest Maxthon, np. strona powodująca błąd IE wyświetlana jest w samodzielnym oknie wewnątrz okna Maxthon, a nie na typowej karcie.

Warto też zauważyć, że liczba pobrań przeglądarki sięgnęła 160 mln i ma ona obecnie aż 30 procent chińskiego rynku. Maxthon dostępny jest również w polskiej wersji językowej.