Leszek Szymczak niewinny. Sąd uznał, że właściciel portalu nie odpowiada za umieszczone tam wpisy

Zakończył się powtórny proces dziennikarza Leszka Szymczaka, oskarżonego o to, że na forum internetowym jego gazety ("Gazeta Bytowska") umieszczono pod opublikowanym przez niego artykułem posty z groźbami pod adresem bytowskiemu komornika - Wojciecha D. Sąd Rejonowy w Słupsku orzekł, że właściciel portalu nie może ponosić odpowiedzialności za umieszczane tam treści na podstawie prawa prasowego. Wyrok nie jest prawomocny.

Wszystko rozpoczęło się w marcu 2005 roku od opublikowanego przez Leszka Szymczaka artykułu krytycznie oceniającego praktyki miejscowego komornika, który w czasie egzekucji poturbował 60-letnią kobietę. Na form internetowym zawrzało. Natychmiast pojawiło się szereg postów, w którym internauci grozili bezdusznemu urzędnikowi państwowemu.

"Proponuję gościa zlinczować, skoro metody cywilnoprawne zawiodły, wygląda bowiem na to, że trzeba będzie bezczelność bezczelnością załatwić! Obywatele!!! To do was ta odezwa" - napisał jeden z czytelników "Gazety Bytowskiej".

Komornik o wpisie zawiadomił miejscową prokuraturę, która po niecałym roku uznała wpisy za materiał prasowy nawołujący do popełnienia przestępstwa. Sprawa trafiła do sądu. W marcu 2007 sąd w Słupsku uznał Szymczaka za winnego zarzucanych mu czynów i warunkowo umorzył postępowanie na rok.

"Nie sposób sprowadzić wszystkich form działania portalu internetowego do prawa prasowego, wobec czego nie można w pełnym zakresie obciążyć właściciela portalu za treść toczącej się permanentnie oraz poza jego wiedzą i świadomością dyskusji na forum internetowym" - tłumaczył sędzia Krzysztof Obst w uzasadnieniu do wyroku.

Odpowiedzialnością za wypowiedzi na forum zajmował się również Sąd Najwyższy w 2007 roku. Sprawa dotyczyła rejestracji prasy elektronicznej na przykładzie wydawcy internetowego "Szycia po przemysku", który publikował tytuł prasowego bez zezwolenia.

Wtedy to SN uznał, że "rejestracji podlega zarówno tytuł prasowy wydawany drukiem, jak i tytuł wydawany drukiem i w Internecie, a także ten wydawany tylko w Internecie".


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: