Letni procesor


Zalman CNPS65ooB-Cu

Zwycięzca w teście wydajności. Podobnie jak wcześniejsze zestawy firmy Zalman, ma całkowicie niestandardową konstrukcję. Jest zbudowany z 52 miedzianych listków, o szerokości 66 mm i grubości 0,3 mm każdy. Listki są ściśnięte dwiema śrubami pośrodku podstawki, tworząc nad nią grzebień w kształcie wachlarza. Takie rozwiązanie - złączenie listków pośrodku podstawki - umożliwia skuteczniejsze odprowadzanie ciepła z procesora, który dzięki temu styka się z nimi wszystkimi. Listki nie są pełne, w każdym znajduje się pięć podłużnych otworów przebiegających przez prawie całą długość, dzięki czemu szybciej się ochładzają.

Do chłodzenia radiatora użyto dużego wentylatora, o rozmiarach 92x92 mm, wykonującego maksymalnie 2500 obr./min.

Duże rozmiary znacznie zwiększają jego wydajność przy stosunkowo małej prędkości, co pozytywnie wpływa na wyciszenie pracy zestawu (przy maksymalnej prędkości wentylatora jego głośność wyniosła tylko 58 dB). Na uwagę zasługuje również mocowanie wentylatora, który nie styka się bezpośrednio z radiatorem, ale jest zawieszony tuż nad nim, na specjalnym wysięgniku, montowanym na obudowie komputera. Wentylator jako jeden z nielicznych w teście wyposażony jest w łożysko tulejkowe. Do zestawu producent dodatkowo dołącza regulator prędkości wentylatora. Regulacja odbywa się w sposób płynny, za pomocą pokrętła, w zakresie od 1600 do 2500 obr./min. Przy ustawieniu minimalnej prędkości wentylatora głośność jego pracy spada do 55 dB, dzięki czemu ten zestaw był jednym z najcichszych w naszym teście.

Jamicon JMC940BP

To jeden z tańszych zestawów chłodzących CPU. Składa się z aluminiowego radiatora o żeberkowej konstrukcji oraz wentylatora o rozmiarach 70x70 mm, pracującego z prędkością 4200 obr./min.

Mimo niskiej ceny uzyskał bardzo dobre wyniki w teście wydajności, ostatecznie zajmując ósme miejsce, ze średnią temperaturą 44,7o C (najlepszy zestaw - 42,6o C). Podczas pomiaru głośności pracy wentylator uzyskał wynik 60 dB, co dało zestawowi wysoką ocenę również w teście jakości - 7,8 punktu na 10 możliwych. Dodatkowo, zgodnie z procedurą testową, pomiaru dokonano przy otwartej obudowie - jej zamknięcie spowoduje dalsze wyciszenie. Producent nie dostarcza, niestety, regulatorów prędkości wentylatora, jednak biorąc pod uwagę dobrą wydajność i w miarę cichą pracę, a także niską cenę zestawu, wydają się one zbędne. Dodatkowo na jakość działania oraz żywotność wentylatora korzystnie wpływa wyposażenie go w łożysko kulkowe. Na uwagę zasługuje bardzo dobrze zaprojektowany system mocowania do procesora, który jako jeden z dwóch w teście uzyskał maksymalną liczbę pięciu punktów. Zarówno montaż, jak i demontaż jest bardzo prosty i nie wymaga dodatkowych narzędzi. Do dyspozycji są dwie bardzo wygodne dźwignie, za pomocą których bez najmniejszego trudu wpinasz lub wypinasz zestaw z podstawki procesora. Dobre oceny w teście jakości, możliwości i wydajności wpłynęły na wysoką ocenę końcową, ostatecznie klasyfikując urządzenie Jamicona na trzecim miejscu. Jest to interesująca propozycja dla wszystkich, którzy szukają taniego, dobrego i w miarę cichego zestawu do nowego procesora. Warto dodać, że producent udziela 36-miesięcznej gwarancji.

Thermaltake Volcano 7+

Produkty firmy Thermaltake są bardzo dobrze znane wszystkim miłośnikom podkręcania procesora. Najnowszy Volcano składa się z miedzianego radiatora oraz wydajnego wentylatora z podwójnym łożyskiem kulkowym. Producent dodaje również regulator prędkości wentylatora. Do dyspozycji mamy trzy ustawienia: low, middle i high. W trybie high wentylator pracuje z maksymalną prędkością 6000 obr./min i w takim ustawieniu uzyskał jedną z najwyższych not w teście wydajności (9,9 punktu na 10 możliwych). Niestety, mierzona głośność pracy wentylatora wzrosła do 73 dB, co w tej kategorii było najgorszym wynikiem. Przy takim natężeniu hałasu nawet szczelne zamknięcie obudowy niewiele pomoże.

W trybie middle prędkość wentylatora spadła do 4800 obr./min, co wyciszyło pracę zestawu (66 dB), ale obniżyło wydajność. Średnia temperatura wzrosła wówczas z 43,1 do 45<sup>o</sup> C. W najwolniejszym trybie pracy, low, prędkość wentylatora ograniczona jest do 3000 obr./min, jego głośność spada do 55 dB, a średnia temperatura rośnie wówczas o kolejne 3<sup>o</sup> C. Produkt Thermaltake wyróżnia, oprócz wysokiej wydajności i dużych możliwości (regulacja pracy wentylatora), jego uniwersalność. Jako jedyny wśród testowanych przystosowany został zarówno do pracy z procesorem Intel Pentium 4 z podstawką 478, jak i z procesorami AMD (Socket A). Niestety, w sposób istotny wpłynęło to na konstrukcję zaczepu, który co prawda podczas montowania do podstawki procesora nie sprawia kłopotu, ale podczas demontażu wymaga użycia śrubokrętu. Bardo duże możliwości oraz wysoka wydajność to niewątpliwe zalety tego zestawu do jego wad należy natomiast zaliczyć wysoką cenę.

Spire 9T236B1M3G

Produkty firmy Spire cieszą się zasłużoną renomą. Ten model stanowi udane połączenie aluminiowego radiatora z cichym wentylatorem. Konstrukcja w niczym nie odbiega od standardów przyjętych w tańszych zestawach.

Masywny aluminiowy radiator żeberkowy chłodzony jest przez wentylator o rozmiarach 70x70 mm i prędkości 3500 obr./min, w którym zastosowano łożysko kulkowe.

Brak regulatorów prędkości wentylatora, jednak z uwagi na jego cichą pracę (zmierzony poziom głośności przy otwartej obudowie to 61 dB) oraz niską cenę wydaje się to uzasadnione. Podobnie jak w modelu JMC940BP Jamicona, po zamknięciu obudowy głośność wentylatora nie jest uciążliwa.

Zestaw dobrze sobie radził z chłodzeniem procesora o prędkości 2,2 GHz i ostatecznie w teście wydajności uplasował się na dziewiątym miejscu, tuż za zestawem Jamicona, ze średnią temperaturą 45Ľ C. Na uwagę zasługuje bardzo udana konstrukcja zaczepu, który uzyskał maksymalne pięć punktów (co wpłynęło na dobry wynik w ocenie możliwości, gdzie uzyskał siedem punktów na dziesięć możliwych). Montaż oraz demontaż odbywa się bez najmniejszych trudności, a samo zapięcie i wypięcie z podstawki procesora można wykonać jedną ręką.

Do dyspozycji jest na stałe wmontowana w radiator dźwignia, za pomocą której zaciska się lub rozluźnia zaczepy. To najwygodniejsze spośród testowanych rozwiązań. Dobre wyniki w testach wydajności, jakości i możliwości to niewątpliwe zalety urządzenia. Dodatkowo dobre parametry oferuje ono za rozsądne pieniądze.

Cooler Master DI4-7H53D-0C

Kolejny produkt firmy Cooler Master składa się z aluminiowego radiatora o konstrukcji żeberkowej i wentylatora o rozmiarach 70x70 mm z łożyskiem kulkowym. Budowa tego zestawu jest niemal identyczna jak modelu Cooler Master DI4-7H53D, a jedyna różnica to zastosowanie w DI4-7H53D-OC czujnika temperatury. Zastosowano tu również wydajniejszy wentylator, który pracuje z maksymalną prędkością 4300 obr./min. Prędkość wentylatora reguluje czujnik temperatury, umieszczony bezpośrednio pod nim.

W zależności od stopnia nagrzania radiatora czujnik zwiększa lub zmniejsza napięcie, co powoduje zwiększenie lub zmniejszenie liczby obrotów wentylatora. Takie rozwiązanie ma niewątpliwe zalety: automatycznie zwiększa wydajność wentylatora bez ingerencji użytkownika i powoduje, że głośność pracy jest tym mniejsza, im mniej jest obciążony procesor.

Dodatkowo, w przeciwieństwie do zestawów z ręczną regulacją, nie trzeba ciągle sięgać do wnętrza komputera ani kupować przedłużacza w celu wyciągnięcia regulatora poza obudowę komputera. Niestety, takie rozwiązanie ma też swoje minusy.

Należy się liczyć ze skróceniem żywotności wentylatora z powodu ciągłych zmian napięcia, na które jest narażony. Należy również zadbać o odpowiednie ustawienia w BIOS-ie, włączając monitorowanie temperatury i reagując na jej gwałtowny wzrost. W opisywanym modelu żywotność wentylatora wynosi 50 000 godzin pracy i nie odbiega od przeciętnej. Zestaw jest doskonały dla wszystkich ceniących tanie, proste i skuteczne rozwiązania.

Jak testowaliśmy

Przeprowadziliśmy test 13 zestawów chłodzących przeznaczonych do procesorów Intel Pentium 4 2 GHz wzwyż. Dodatkowo trzy urządzenia zostały przetestowane z różnymi ustawieniami prędkości wentylatora, na co pozwalały odpowiednie regulatory. Testy zostały przeprowadzone przy otwartej obudowie, w pomieszczeniu o temperaturze 25ĽC. Platformą testową był komputer wyposażony w płytę główną Gigabyte RX4, 256 MB pamięci DDR (266 MHz) oraz procesor Intel Pentium 4 2,2 GHz (1,5 V; FSB 100 MHz). Zmierzyliśmy cztery parametry urządzeń: wydajność, możliwości, jakość i opłacalność.

Ocena końcowa poszczególnych modeli została wyliczona na postawie trzech pierwszych parametrów według następującego wzoru:

0,5*wydajność + 0,2*możliwości + 0,3*jakość. Na ocenę wydajności największy wpływ miała temperatura, jaką uzyskał procesor. Wykonaliśmy dwa testy pomiaru temperatury: pierwszy to 30-minutowy sprawdzian programem 3DMark 2001 (Car Chase High Detail).

Drugi to również 30-minutowy test, przeprowadzony programem CPU Stability Test 6.0 w trybie Normal Testing. Temperatura spisywana była co minutę za pomocą programu MBM 5. Na podstawie tych pomiarów wyliczona została średnia temperatura procesora podczas każdego ze sprawdzianów. Na ocenę wydajności miała również wpływ maksymalna temperatura wg wag: 40% średnia temperatura z obu testów, 60% maksymalna temperatura z obu testów

Możliwości zestawu zostały ocenione przede wszystkim na podstawie łatwości montażu (50%), możliwości regulacji prędkości wentylatora, typu łożyska oraz rodzaju zastosowanego złącza.

Na ocenę jakości w głównej mierze miała wpływ głośność pracy wentylatora. Natężenie hałasu zmierzyliśmy decybelomierzem, przy otwartej obudowie, z odległości 15 cm od wentylatora.

Natomiast do obliczenia opłacalności posłużyliśmy się następującym wzorem: 0,5*ocena końcowa + 0,5*(10*(najniższa cena/cena testowanego zestawu)).