Lexar: zaszyfrowane karty pamięci

Z myślą o profesjonalnych fotografach oraz wszystkich innych użytkownikach, zainteresowanych zachowaniem bezpieczeństwa danych na kartach pamięci, firma Lexar przygotowuje technologię szyfrowania zawartości tych nośników.

Rozwiązanie proponowane przez Lexara wykorzystuje proste w obsłudze oprogramowanie szyfrujące zaimplementowane na karcie pamięci. Po podłączeniu do aparatu cyfrowego lub komputera, wymagać będzie podania odpowiedniej nazwy użytkownika oraz hasła. Oparte jest ono na technologii szyfrowania z użyciem 160-bitowego klucza i wykorzystuje standard SHA-1 (Secure Hash Algoritm), zaaprobowany przez instytut NIST (National Institute of Standards and Technology).

Jak mówi John Omvik, szef działu Professional Product Marketing firmy Lexar, jest to idealne rozwiązanie dla zawodowych fotografów mających do czynienia ze ściśle tajnymi materiałami. Technologia szyfrowania danych kart pamięci sprawdzić się może ponadto w branży ubezpieczeniowej, medycynie oraz różnych projektach rządowych, w których bezpieczeństwo danych odgrywa kluczową rolę.

Pierwszym aparatem cyfrowym, który będzie w stanie skorzystać z technologii szyfrowania danych na kartach pamięci Lexara, będzie model D2X - nowa lustrzanka cyfrowa firmy Nikon. Konstruktorzy rozwiązania twierdzą, iż zastosowane w nim rozwiązania szyfrujące nie będą miały najmniejszego wpływu na szybkość pracy aparatu. Już pod koniec roku będzie można przekonać się o skuteczności nowej technologii Lexara.