Lexmark X2350

Czego brakuje w najtańszym i najmniejszym kombajnie atramentowym wszechczasów?

Czego brakuje w najtańszym i najmniejszym kombajnie atramentowym wszechczasów?

Lexmark X2350

Kombajn Lexmark X2350 i nowa drukarka atramentowa Z735 swoje niewielkie wymiary zawdzięczają usunięciu jednego naboju z atramentem. Dotychczas używano dwóch, jednego z tuszem czarnym i drugiego, podzielonego na trzy części dla magenty, cyjanu i żółtego. Teoretycznie czarny kolor nie jest koniecznie potrzebny, można go zastąpić mieszaniną z pozostałej trójki. Bez czarnego atramentu pracuje już wiele miniaturowych drukarek fotograficznych, teraz mamy próbę przeniesienia tej recepty na miniaturyzację do świata formatu A4. Oficjalnie Lexmarkowi chodzi o uproszczenie procesu wymiany atramentów, ale bardziej logicznie brzmi argument o chęci zmniejszenia kosztów produkcji, a razem z nią ceny.

Czerń bez czerni

Lexmark X2350

Werdykt PCWK

Wydruki testu potwierdziły teoretyczne przewidywania. W tych próbach, w których w normalnych CMYK-ach nie używa się czerni, kombajn wypadł nieźle. Chodzi przede wszystkim o wydruki fotografii, które jakością nie odbiegają od innych tanich modeli. Kolory są oddane właściwie, w tym czerń, która jest dostatecznie głęboka. To bardziej zasługa papieru fotograficznego, który nie pozwala wsiąkać kroplom zbyt głęboko. Do uzyskania wysokiej oceny brakuje rozdzielczości. Z bliższej odległości różnobarwne krople atramentu na jaśniejszych fragmentach zdjęcia zaczynają być nadmiernie widoczne.

Niższa musi być ocena jakości dokumentów tekstowych. W porównaniu z pigmentową czernią klasycznych drukarek, barwnik rozpuszczalnikowy, jakiego koloru by nie był, znika w porach zwykłego papieru. W efekcie litery są poszarpane a czerń bardzo blada. Koszt drukowania tekstu tym sposobem nie może być konkurencyjny. Kombajn zaskakuje brakiem sterownika TWAIN.

Informacje Lexmark

tel. 0801305801

http://www.lexmark.pl

Cena 270 zł

Wyniki testów

Druk tekstu str./min 4,8

Druk mieszany str./min 1,9

Druk 1200 dpi str./min 0,21

Jakość druku 4,1

Skanowanie w 300 dpi str./min 2

Jakość skanowania 4,1