Lexus LS460 - bezpieczeństwo zdefiniowane od nowa

W czasie targów International Geneva Motor Show, Toyota zaprezentowała model Lexus LS460, który w sprzedaży w Europie ma się pojawić pod koniec 2006 roku. Samochód wyposażono m.in. w dwie kamery rejestrujące ruch pieszych oraz elektronikę mającą chronić pojazd przed ewentualnymi kolizjami.

Zbiór czujników połączony z mikrokomputerem zajmuje się czterema niezależnymi systemami kontroli jazdy. Monitorowany jest m.in. ruch na drodze, zachowanie kierowcy i znajdujących się w pobliżu ulicy pieszych.

Na przykład system "Advanced Obstacle Detection System" używa mikrofal i światła widzialnego, by zbadać, czy na drodze nie znajdują się - lub nie mogą na nią wtargnąć - przeszkody.

Komputer bada zachowanie uczestników ruchu drogowego i odpowiednio do posiadanych danych steruje silnikiem, zawieszeniem oraz hamulcami.

Natomiast moduł "Rear Pre-Crash Safety" znajduje się w przednim siedzeniu i tylnym zderzaku. Kiedy tylko za samochodem zostaje wykryta niebezpieczna sytuacja, zagłówki zmieniają nieco położenie, by jak najlepiej chronić pasażerów przed urazami kręgosłupa.

Więcej informacji i zdjęcie nowego Lexusa: witryna TechOn! (w języku angielskim)


Zobacz również