"Leży" standaryzacja pamięci

JEDEC, organizacja zajmująca się ustalaniem standardów na rynku pamięci, nie nadąża za zatwierdzaniem nowych reguł dla modułów RAM. Producenci zirytowani tą opieszałością, bez czekania na wyniki niekończących się obrad JEDEC, wprowadzają nowe moduły do swych produktów. W ten sposób na rynek mają trafić pamięci DDR-II i GDDR-III.

Procesory i inne elementy kart graficznych to obecnie jedne z najszybciej unowocześnianych komponentów komputerowych. W celu ciągłego zwiększania wydajności swych produktów wytwórcy nie zwlekają z oczekiwaniem na przyjęcie się określonych standardów na rynku i dynamicznie wprowadzają do konstrukcji nowatorskie rozwiązania.

Dwaj najważniejsi gracze w lidze "graficznej" – ATI i NVidia naciskają JEDEC, aby ten czym prędzej ustalił standard dla pamięci DDR-II. To jednak nie koniec pogoni za wydajnością, bo ATI już teraz planuje wprowadzenie do konstrukcji kart graficznych modułów pamięci GDDR-III. Produkty z takimi pamięciami mają pojawić się na rynku już w 2003 roku.

Pierwsze ujrzą jednak światło dzienne modele z DDR-II. Pamięci tego typu będą pracowały z częstotliwościami ok. 1 GHz. Z kolei GDDR-III ma pozwolić na dalsze zwiększenie taktowania do 1,5-1,6 GHz. Takie moduły znajdziemy najprawdopodobniej na kartach z procesorem NVidia NV40 i 400.

Producenci nie mają jednak zamiaru czekać na ustalenia JEDEC. Wyliczyli, że w tempie w jakim organizacja pracuje obecnie ustalenie tych norm zajęłoby od kilku do kilkunastu lat.