LibreOffice 3.5 - co znajdziemy w nowej wersji pakietu biurowego?

Document Foundation wydało właśnie wersję releasae candidate (RC) pakietu biurowego LibreOffice 3.5. Jego finalna wersja ukaże się w lutym, ale niecierpliwi mogą zapoznać się ze zmianami już teraz. Poniżej znajdziecie listę usprawnień, które pojawiły się w nowej wersji pakietu biurowego.

LibreOffice

Stabilną wersję LibreOffice 3.4.4 można pobrać z naszego działu download, a najnowsza wersja release candidate jest już dostępna na stronie Document Foundation w edycji dla systemów Windows, Linux oraz Mac OS X. Oto zmiany, które pojawią się w stabilnym LibreOffice 3.5.

1. Mniejszy rozmiar

Deweloperzy zapewniają, że usunęli znaczną cześć nieużywanego kodu dzięki czemu pakiet biurowy zajmuje mniej miejsca i szybciej działał.

2. Ulepszony interfejs

Liczne drobne zmiany interfejsu mają sprawić by był przyjemniejszy dla oka i bardziej praktyczny. Zmianom uległ wygląd elementów menu oraz okien dialogowych. Poniżej przykład okna pojawiającego się, gdy zapisujemy pliki w formatach innych niż ODF.

Zmiany interfejsu LibreOffice

Zmiany interfejsu LibreOffice

3. Lepsza lokalizacja

Pakiet biurowy LibreOffice został wzbogacony o wiele nowych słowników sprawdzania pisowni. Dodano języki arabski, bułgarski, szkocki gaelicki, grecki, gudżarati, hindi, łotewski, portugalski brazylijski i telugu.

4. Większe możliwości Writera

Odpowiednik Microsoft Worda uzyskał lepszą obsługę nagłówków i stopek. Poprawiono też liczenie słów, wygląd, sprawdzanie gramatyki oraz drukowanie. Automatycznie generowane spisy treści domyślnie zawierają teraz hiperłącza do konkretnych stron.

5. Szybszy i lepszy Calc

Twórcy LibreOffice podają, że wiele funkcji arkusza kalkulacyjnego ma działać znacznie szybciej. Oprócz tego, dodano nowe funkcje zgodne ze specyfikacją formatów ODF 1.2 oraz nowy pasek z wielopoziomowym wpisywaniem, który można zobaczyć na screenie poniżej.

Pasek wpisywania w programie Calc

Pasek wpisywania w programie Calc

6. Poprawki w Impress i Draw

Nowe wersje programów Impress i Draw służących do tworzenia prezentacji i wykresów mają lepiej obsługiwać gotowe animacje i kształty. Poprawiono też ich elementy odpowiedzialne za szkicowanie elips.

7. Więcej symboli matematycznych

Nowy LibreOffice 3.5 wprowadza dodatkowe symbole matematyczne np. dotyczące teorii gier. Oprócz tego, formuły matematyczne będzie można importować i eksportować w dokumentach .docx.

8. Lepsza obsługa formatów

Pakiet biurowy Document Foundation pozwala teraz na import filtrów dla dokumentów MS Visio. Poprawiono również importowanie plików .rtf i .docx.

9. Znacznie mniej błędów

Twórcy LibreOffice zorganizowali ostatnio polowanie na błędy (bug hunt), w którym uczestniczyło ponad 150 ochotników. Ich praca zaowocuje tym, że wersja 3.5 będzie sprawiał mniej problemów.

Jeśli używacie LibreOffice regularnie to wprowadzone poprawki na pewno przypadną wam do gustu. Jeśli nie próbowaliście pakietu biurowego od Document Foundation, to ukazanie się stabilnej wersja 3.5 w lutym będzie najlepszą okazją, by tego dokonać. Microsoft Office jest najpopularniejszym pakietem biurowym, ale również jego darmowy rywal dobrze sobie radzi z większością zadań, które możemy chcieć na nim wykonać.