LibreOffice 4.0 wydany. Pobieraj i sprawdź, jakie zmiany oferuje

The Document Foundation poinformowała o udostępnieniu nowej wersji pakietu biurowego LibreOffice. Oferuje on kilka bardzo przydatnych usprawnień takich, jak np. możliwość skorzystania z pozwalającej na zarządzanie prezentacją aplikacji na Androida.

Pod koniec stycznia Microsoft wprowadził na rynek pakiety biurowe Office 2013 oraz Office 365 Premium. Kika dni później pojawiły się plotki, jakoby myślał również o udostępnieniu Office'a dla osób korzystających z Linuksa, co miałoby mu pomóc w walce o rynek z alternatywnymi pakietami takimi jak LibreOffice i OpenOffice.

Jak się okazuje, The Document Foundation trzyma rękę na pulsie i w odpowiedzi na działania konkurenta wypuściła kilka dni temu pakiet LibreOffice w wersji 4.0. Oferuje on znacznie poprawioną wydajność podczas ładowania i zapisywania wielu typów dokumentów, w szczególności dużych arkuszy kalkulacyjnych ODS i XLSX oraz plików RTF. Użytkownicy mogą ponadto liczyć na większą interoperacyjność pomiędzy dokumentami DOCX i RTF oraz integrację z wieloma systemami zarządzania treścią i dokumentami (za pośrednictwem standardu Content Management Interoperability Services) takimi jak np. Alfresco, IBM FileNet P8, Microsoft Sharepoint 2010, Nuxeo, OpenText i SAP NetWeaver Cloud Service. Osoby prowadzące prezentacje docenić mogą natomiast udostępnienie aplikacji Impress Remote Control dla Androida, która obecnie wspierana jest co prawda jedynie przez niektóre dystrybucje Linuksa, lecz wkrótce zaoferować ma wsparcie dla wszystkich platform.

Więcej informacji na temat pozostałych zmian w pakiecie LibreOffice 4.0 znajdziecie tutaj.

Pobierz LibreOffice 4.0

Pobierz aktualizację do LibreOffice 4.0