LibreOffice Online to nowy pakiet biurowy w chmurze

Użytkownicy komputerów będą mogli niedługo skorzystać z kolejnego pakietu biurowego w przeglądarce. Libre Office trafi do chmury. Będzie konkurować z takimi rozwiązaniami jak Office Online, Google Docs oraz Apple iWork.

Użytkownicy potrzebujący pakietu biurowego mogą wykupić licencję na pakiet Microsoft Office lub skorzystać z jednej z wielu darmowych alternatyw. Jedną z multiplatformowych paczek aplikacji tego typu jest LibreOffice, z którego korzysta już 80 mln użytkowników. Pakiet można uruchomić w takich systemach jak Windows, Linux i Mac OS X oraz na urządzeniach mobilnych z systemem Google Android.

W skład pakietu LibreOffice, podobnie jak w konkurencyjnych rozwiązaniach, wchodzą między innymi aplikacje służące do redagowania dokumentów, edytowania arkuszy kalkulacyjnych i przygotowania prezentacji multimedialnych. Aplikacje są instalowane lokalnie i mogą działać bez połączenia z internetem. W przyszłości pakiet LibreOffice będzie można uruchomić też z przeglądarki.

LibreOffice Online to nowy pakiet biurowy w chmurze

Libre Office doczeka się wersji w chmurze

LibreOffice jak do tej pory był interesującą alternatywą dla pakietu Microsoft Office, ponieważ powstał na licencji open-source i udostępniany był bezpłatnie. LibreOffice Online dostępny w przeglądarce będzie konkurował z innymi darmowymi rozwiązaniami takimi jak Google Docs, Microsoft Office Online i Apple iWork.

Nadchodzący LibreOffice Online na tle konkurencji ma wyróżniać jedna funkcja, czyli obsługa dokumentów w formacie ODF. Pojawi się też znana z innych pakietów biurowych funkcja jednoczesnej edycji dokumentu przez kilka osób. Wszyscy chętni będą mogli też podejrzeć kod źródłowy aplikacji, ale nie znamy jeszcze daty oficjalnego debiutu usługi.

źródło: phoronix.com