LibreOffice Writer - darmowy edytor tekstu

Libre Office Writer to edytor tekstowy, który może konkurować z MS Word i innymi komercyjnymi edytorami tekstu. Oto mały przewodnik dla początkujących.

W Libre Office Writer zastosowano podobny interfejs użytkownika, dzięki czemu "przesiadka" z jednego edytora na drugi nie powinna dla nikogo stanowić problemu. W tym samym miejscu znajduje się lista wyboru czcionek i ich wielkości, narzędzia do formatowania tekstu i inne. Opcje ustawień znajdują się w menu Narzędzia.

LibreOffice Writer - darmowy edytor tekstu

Libre Office Writer - pusty dokument

W Libre Office Writer znajdują się także zakładki pozwalające na wpisanie danych użytkownika, widoku, drukowania i każdego inne elementu edytora. Dzięki temu można w łatwy sposób przystosować go do swoich potrzeb. Ustawienia te w da się w każdej chwili zmienić. Aktualizacja Online pozwala określić, jak często program ma sprawdzać, czy wydano poprawki - codziennie, co tydzień, co miesiąc. Najbardziej rozsądna jest ta druga opcja.

LibreOffice Writer - darmowy edytor tekstu

Opcje użytkownika

Wracając do samego tekstu - poza standardowymi możliwościami ciekawą opcją Libre Office WriterFunkcje Rysunkowe. Włącza się je poprzez kliknięcie na symbol ołówka w pasku narzędzi (znajduje się koło charakterystycznej gwiazdki). Funkcje te oferuje między innymi wstawianie schematów blokowych, komiksowych "dymków", objaśnień, kształtów geometrycznych, a nawet rysowania odręcznej linii. To świetne rozwiązanie przy tworzeniu instrukcji i poradników.

LibreOffice Writer - darmowy edytor tekstu

Funkcje rysunkowe

Kolejna warta uwagi opcją programu to możliwość zapisania dokumentu tekstowego jako plik PDF. Użytkownik nie potrzebuje w tym celu żadnej wirtualnej drukarki. Stworzenie PDF jest możliwe bezpośrednio z poziomu edytora - wystarczy tylko wybrać odpowiednią opcję z paska narzędziowego - zaznaczona jest na poniższej grafice. Opcja ta przyda się szczególnie w biurach i firmach, np. do wystawiania faktur czy zamówień.

LibreOffice Writer - darmowy edytor tekstu

Tworzenie PDF

Warto zauważyć możliwości opcji Nowy. Funkcja ta pozwala nie tylko na stworzenie nowego dokumentu tekstowego, ale również i natychmiastowe przejście do innych programów zestawu, np. Calc czy Draw. Z tego miejsce można także rozpocząć tworzenie własnej wizytówki, szablonu czy też etykiety. W przypadki wizytówek i etykiet otwiera się okno dialogowe, pozwalające na stworzenie tego typu rzeczy od podstaw.

LibreOffice Writer - darmowy edytor tekstu

Nowy

Nie sposób wymienić wszystkich ciekawych funkcji Libre Office Writer w jednym, krótkim tekście. Jest to aplikacja darmowa, więc najlepiej sprawdzić wszystkie jej funkcje w praktyce. Co dość ważne - nie ma żadnych obostrzeń co do korzystania z całego pakietu Office przez biura i firmy, więc zastosowanie zestawu w pracy pozwoli zaoszczędzić na kosztach związanych z zakupem licencjonowanego oprogramowania.