LibreOffice, era post-PC. W chmurze i na smartfony

Pakiet biurowy LibreOffice przestaje być lustrzanym odbiciem OpenOffice'a. Wkrótce pojawi się w wersji przeglądarkowej oraz jako aplikacja mobilna dla iOS i Androida.


Programiści LibreOffice'a pracują nad nowymi wersjami swojego pakietu biurowego. The Document Foundation zapowiada, że jej darmowe, open source'owe oprogramowanie już niebawem przeniesie programy biurowe w zapowiadaną erę post-PC.

LibreOffice w wersjach: Web, iOS i Android

Wszystkie trzy produkty pod banderą LibreOffice'a skorzystają z technologii cloud computingu, która umożliwi m.in. szybką synchronizację danych i współpracę kilku osób nad jednym arkuszem. Jeden z programów ma otwierać się w oknie przeglądarki internetowej, a dwa pozostałe w urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi iOS lub Android.

Programy są na razie w fazie rozwojowej, a - jak informuje TDF - ich premiery można się spodziewać na drugie półrocze 2012 r..

W pogoni za MS Office'em

LibreOffice, który póki co konkurentem jest jedynie dla swojego bliźniaczego pakietu OpenOffice.org, ma być bardziej nowoczesny niż ostatnie wydania MS Office'a, a wersja w oknie przeglądarki (nazwa robocza: LibreOffice Online) prostsza i szybsza niż Office 365.

Pytanie tylko czy przez najbliższy rok Microsoft znów nie odskoczy na kilka kroków wraz z premierą systemu operacyjnego Windows 8 i pakietu biurowego Office 2012.

***

Na razie z LibreOffice'a skorzystała francuska administracja, której 500 tys. komputerów (w większości z systemem operacyjnym Windows) będzie mieć preinstalowany ten właśnie pakiet biurowy.

Czytaj dalej: LibreOffice - pierwszy rok alternatywnego pakietu biurowego


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: