LibreOffice - pierwszy rok alternatywnego pakietu biurowego

Document Foundation powstało we wrześniu 2010 roku z inicjatywy członków społeczności OpenOffice'a. Po przejęciu tego pakietu biurowego przez Oracle, byli oni pełni obaw o jego dalsze losy i postanowili stworzyć nowy, darmowy pakiet biurowy LibreOffice. Po roku można stwierdzić, że odniósł on spory sukces.

LibreOffice
LibreOffice, którego pierwsza wersja ukazała się przed rokiem ma obecnie 25 mln użytkowników na całym świecie - podaje Document Foundation. Ten zestaw oprogramowania stał się podstawowym pakietem biurowym większości dystrybucji Linuksa i zastąpił na tym miejscu OpenOffice'a. Jest również alternatywą dla popularnego Microsoft Office'a i korzysta z niego 10 mln użytkowników Windows.

Pakiet biurowy tworzony przez Document Foundation w przeciągu roku stał się najpopularniejszą, otwartą i darmową alternatywą dla oprogramowania biurowego Microsoftu i w wyścigu o ten tytuł szybko prześcignął OpenOffice'a oraz inne open source'owe pakiety biurowe.

Nad pakietem LibreOffice pracuje obecnie około 330 osób. Początkowo wkład w jego powstawanie miało jedynie 20 do 30 ludzi, ale stopniowo pojawiali się nowi ochotnicy, a w tym osoby, które wcześniej związane były z OpenOfficem. Document Foundation otrzymało wsparcie od całej społeczności związanej z wolnym i darmowym oprogramowaniem oraz od firm tworzących różne dystrybucje systemu Linux.

Najnowszą wersję LibreOffice 3.4.3 można pobrać z naszego działu download. Oprogramowanie to jest cały czas rozwijane. Niedawno pojawiły się informacje o nowej wersji arkusza kalkulacyjnego otwartego formatu ODF stosowanego przez LibreOffice. Celem dla Document Foundation jest osiągnięcie liczby 200 mln użytkowników na całym świecie przed końcem obecnej dekady.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: