LibreOffice po raz pierwszy w wersji stabilnej

Darmowy pakiet biurowy będący efektem pracy The Document Foundation (TDF) doczekał się wersji stabilnej. W finalnej wersji LibreOffice 3.3. wprowadzono kilka poprawek i dodano nowe możliwości. Programiści zadbali także o oczyszczenie kodu i poprawienie ogólnej funkcjonalności.

Twórcami oprogramowania są ludzie wcześniej związani z OpenOffice.org. Po przejęciu projektu przez Oracle i nieporozumieniach z tą firmą, zaczęli pracować nad własnym. Za nimi poszło wielu fundatorów. LibreOffice jest wspierany m.in przez Google, Red Hat, Cannonical i Novell. Obecnie pakiet biurowy przypominający OppenOffica, zyskuje coraz większą popularność.

LibreOffice ma spore wsparcie wśród użytkowników i twórców różnych wersji Linuxa. Zostanie on włączony w pakiety kilku nadchodzących dystrybucji tego systemu. Ma być dostępny m.in. w systemie Ubuntu 11.04, który zapowiadany jest na kwiecień tego roku.

25 stycznia pojawiła się stabilna, finalna wersja LibreOffice wprowadzająca kilka nowych opcji i rozszerzająca niektóre już istniejące. Dodano obsługę wcześniej niedostępnych formatów. Można importować dokumenty z Lotus Word Pro i Microsoft Works, a także grafikę wektorową SVG do LibreOffice Draw.

Poprawiono kilka opcji Writera, a w tym okno dialogowe służące do drukowania. W LibreOffice Calc usprawniono obsługę formatów z Excela i zwiększono arkusz do miliona wierszy. Twórcy podają, że popracowano również nad oczyszczeniem kodu pakietu biurowego

LibreOffice doczekał się także wersji przenośnej (portable), którą można umieścić na pendrivie i korzystać z niej bez konieczności instalacji. Na razie LibreOffice 3.3 działa na systemach Windows, Linux i Mac, ale możliwe, że w przyszłości będzie dostępny także na platformach mobilnych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: