LibreOffice: przesiadka z MS Office to mln zł oszczędności dla budżetu państwa

W 2015 roku Ministerstwo Obrony Włoch zainicjowało proces migracji z MS Office'a do LibreOffice'a. Właśnie poznaliśmy szacunki dotyczące spodziewanych oszczędności, które przynieść ma ta przesiadka.

Urzędnicy powinni być szczególnie ostrożni w wydawaniu publicznych pieniędzy. Powinni też szukać oszczędności tam gdzie to jest możliwe. Warte rozważenie jest np. przejście z pakietu MS Office na otwarty LibreOffice, co (teoretycznie) nie powinno przysporzyć aż tak ogromnych problemów w urzędach, które wykorzystują te narzędzia do mniej skomplikowanych zadań (głównie wysyłania pism).

Ile to może przynieść oszczędności?

Dzisiaj możemy tutaj oprzeć się na przykładzie Ministerstwa Obrony Włoch, które w 2015 roku podjęło decyzję o migracji z MS Office'a właśnie do LibreOffice'a. Według jego wyliczeń uda się dzięki temu zaoszczędzić w ciągu najbliższych kilku lat od 26 do 29 milionów euro.

"Biorąc pod uwagę obowiązujące licencje na Microsoft Office do 2017 roku będziemy mieli 70% (75000) użytkowników LibreOffice. Do 2020 roku dołączy do nich kolejnych 25 000." - zapowiada generał Camillo Sileo dodając, że obecnie LibreOffice zainstalowany jest już na 5000 wojskowych stacjach roboczych, zaś pracownicy uczestniczą w organizowanym przez LibreItalia e-kursie nabierając umiejętności korzystania z nowego pakietu.

"Jeszcze nie napotkaliśmy żadnych poważnych problemów" - twierdzi Camillo Sileo.