LibreOffice: społeczność OpenOffice.org zrywa z Oracle

Część deweloperów pakietu biurowego OpenOffice.org ogłosiła we wtorek zakończenie współpracy z Oracle i wprowadzenie nowej nazwy produktu oraz nowej podstawy dla dalszej przyszłości pakietu. Będą oni wydawać swój program pod nazwą LibreOffice, pod nadzorem niezależnej organizacji The Document Foundation.

Ruch ten podkreśla napięcie między społecznością wolnego oprogramowania i Oracle wokół projektów, takich jak OpenOffice.org i system zarządzania bazami danych MySQL, które były zarządzane przez Sun Microsystems przed jego przejęciem przez Oracle.

OpenOffice.org jest następcą pakietu biurowego StarOffice, stworzonego przez niemiecką firmę StarDivision. Sun kupiło StarDivision w roku 1999 i wypuściło OpenOffice'a w oparciu o niemiecki program.

Na początku roku 2010 r. Oracle kupił Sun Microsystems i przeznaczył programistów do projektu OpenOffice.org. Od tego czasu firma wypuściła już dwie stabilne wersje programu. Społeczność zgromadzona wokół projektu LibreOffice twierdzi jednak, że Oracle traktowało ich nie jak współpracowników, lecz dodatkowy problem.

Jeden z ojców nowego pakietu biurowego, Charles H. Schulz, powiedział, że nie uważa LibreOffice za fork (rozwidlenie) OpenOffice.org, lecz raczej kontynuację oryginalnego projektu. LibreOffice jest już dostępny do pobrania na stronie The Document Foundation.

The Document Foundation zaprosiło Oracle do nowej fundacji. Poprosiło też o przekazanie im znaków handlowych OpenOffice.org i wspólne rozwijanie programu. Jeśli Oracle się nie zgodzi, pakiet zostanie przy nazwie LibreOffice - powiedział Schulz.

Oracle posiada prawa autorskie do kodu OpenOffice.org, ale kod ten rozwijany był dotąd na licencji open source, która daje innym prawo do jego modyfikacji i dalszej dystrybucji.

Twórcy The Document Foundation poinformowali, że ich decyzja spotkała się z poparciem znaczących firm, które zajmują się wolnym oprogramowaniem - lista ta zawiera m.in. Google, Red Hat i Canonical. Ostatnia z firm, zajmująca się linuksową dystrybucją Ubuntu, zapowiedziała już, że pakiet LibreOffice zostanie włączony do najnowszej wersji systemu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: