LibreOffice - świetna alternatywa dla MS Office

LibreOffice to darmowy, open source'owy projekt pakietu biurowego, który z powodzeniem może zastąpić płatny pakiet od Microsoftu.

LibreOffice jest kompletnym pakietem biurowym rozwijanym przez fundację The Document Foundation. Jego rozwój wspierają tak znane firmy takie jak Google, Canonical czy też Red Hat. Jest on dostępny w ponad 30 wersjach językowych na systemy takie jak Microsoft Windows, Linux i Mac OS X. Trwają prace nad aplikacjami mobilnymi na Androida i iOS oraz webową wersją z wykorzystaniem technologii HTML5. Pakiet ten jest rozprowadzany na licencji GNU LGPL.

LibreOffice jest kompatybilny z pakietami biurowymi innych producentów, także z Microsoft Office. Bez problemu otwiera dokumenty w formatach .docx, .xlsx, itd. oraz starsze formaty .doc, xlsx, itd. Przede wszystkim pakiet oferuje wsparcie dla formatów ODF (OpenDocument).

W skład pakietu LibreOffice wchodzą następujące aplikacje:

  • Writer - edytor tekstu, pozwala na tworzenie i projektowanie dokumentów tekstowych zawierających także obrazy, tabele i wykresy. Nadaje się zarówno do profesjonalnych jak i domowych zastosowań. Obsługuje korespondencję seryjną i umożliwia eksport treści do formatu PDF. LibreOffice Writer posiada także funkcję sprawdzania tekstu pod kątem jego poprawności, jego autokorektę oraz podpowiada w trakcie pisania dalszy ciąg wyrazu lub wyrażenia, co wydatnie zwiększa szybkość pracy. Opcje formatowania tekstu są bardzo rozbudowane i w niczym nie ustępują opcjom dostępnym w komercyjnym programie Microsoft Word. Wszystkie funkcje są łatwo dostępne dzięki intuicyjnemu i przyjaznemu interfejsowi.

LibreOffice - świetna alternatywa dla MS Office

LibreOffice Writer

  • Calc - arkusz kalkulacyjny, pozwala na łatwe zarządzanie danymi. Bez problemu importuje i edytuje arkusze stworzone w Excelu. Posiada wiele narzędzi statystycznych, które można wykorzystać do skomplikowanych analiz i obliczeń. Mniej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z kreatora formuł. Calc oblicza kursy walut automatycznie pobierając z Internetu aktualne wartości. Program posiada także bogate możliwości prezentacji danych w postaci graficznej.

LibreOffice - świetna alternatywa dla MS Office

LibreOffice Calc

  • Base - system obsługi baz danych, umożliwia zarządzanie bazami różnego formatu. Wspiera bazy danych w formacie dBASE, MySQL i Oracle. LibreOffice Base umożliwia pracę w trzech trybach: kreator, widok projektu, widok SQL i przechowuje dane w plikach formatu XML.

LibreOffice - świetna alternatywa dla MS Office

LibreOffice Base

  • Draw - program graficzny, dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć rysunki, które można potem wykorzystać w innych programach pakietu. Umożliwia tworzenie grafiki wektorowej i prostych obiektów 3D.Obsługuje OpenGL. Do dyspozycji użytkownika jest wiele ciekawych efektów graficznych i możliwości obróbki obiektów. Po zakończeniu pracy gotową grafikę można zapisać w popularnych formatach takich jak JPG, PNG i GIF.

LibreOffice - świetna alternatywa dla MS Office

LibreOffice Draw

  • Impress - aplikacja do tworzenia prezentacji multimedialnych, w slajdach można zawrzeć animacje, wykresy, tekst, ciekawe efekty między innymi przejścia między slajdami, a także wszelkiego rodzaju zawartość multimedialną. Do dyspozycji użytkownika są profesjonalnie przygotowane szablony slajdów. Impress bardzo dobrze współpracuje z opisanym wyżej Draw. Sporym plusem jest możliwość tworzenia plików, które nie wymagają do otwarcia zainstalowanego pakietu LibreOffice, a także zapisywanie gotowych prezentacji w formacie Macromedia Flash.

LibreOffice - świetna alternatywa dla MS Office

LibreOffice Impress

    • Math - program matematyczny, który pozwala na tworzenie, edytowanie i formatowanie formuł z użyciem wielu predefiniowanych funkcji i symboli. Wszystkie funkcje znajdują się w osobnym oknie, a kliknięcie w jedną z nich aktywuje ją w wybranym miejscu dokumentu. LibreOffice Math jest automatycznie uruchamiany w momencie utworzenia formuły w każdym innym programie pakietu.

LibreOffice - świetna alternatywa dla MS Office

LibreOffice Math

Wraz z ostatnimi wersjami znacznie poprawiła się szybkość i funkcjonalność LibreOffice. Wyeliminowane zostały także większe i mniejsze błędy, co pozytywnie wpłynęło na stabilność pakietu. Zachęcam do pobrania i przetestowania tego zestawu aplikacji biurowych, tym bardziej, że jest dostępny za darmo. Idealnie nada się on do zastosowań domowych jak i profesjonalnych. Najnowszą wersję stabilną oznaczoną numerkiem 3.5.5 i dostępną w języku polskim można pobrać z naszego serwera (Libre Office 3.5.5) oraz ze strony projektu. Możliwe jest także pobranie wersji portable pakietu.