Licencja na kopiowanie

Kopiowanie zabezpieczonych przed powielaniem płyt DVD i CD jest zgodnie z europejskim prawem nielegalne. Nielegalne jest również łamanie systemów zabezpieczeń przed kopiowaniem. Tymczasem okazuje się że niektórzy nie tylko mogą, ale mają prawo robić to całkiem legalnie.

Według dyrektywy unijnej 2001/29/EU wszystkie te czynności są przestępstem - oczywiście, prawo to zostało stworzone dla ochrony interesów producentów multimediów i firm fonograficznych. Stąd m.in. procesy w sprawach o złamanie zabezpieczeń DVD, jak np. Jona Johannsena).

Tymczasem niemiecka Biblioteka Narodowa otrzymała od niemieckiej organizacji Boersen Verein oficjalną licencję na kopiowanie płyt DVD, CD, e-booków i innych nośników zabezpieczonych przed kopiowaniem za pomocą różnych technologii DRM (Digital Rights Management).

Okazało się bowiemm że o ile DRM jest w mniejszym czy większym stopniu skuteczny przeciwko piratom, o tyle prawie całkowicie uniemożliwia Bibliotece wypełnianie ustawowej misji jaką jest indeksowanie i archiwizacja rodzimej twórczości.


Zobacz również