Liderzy IPO 2008: rozwój mimo bessy

25 września br. w Sali Notowań Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się prezentacja wyników raportu o polskim rynku IPO w I półroczu 2008. Pomimo załamania światowej koniunktury, firmy ciągle są zainteresowane debiutem na warszawskim parkiecie.

Bessa zrobiła swoje. Kapitalizacja warszawskiej giełdy obniżyła się przez pół roku o 30%, łączna wartość rynkowa spółek spadła z 1 biliona 80 miliardów złotych do 750 miliardów złotych. Bardziej straciły spółki zagraniczne, gdyż w przypadku spółek krajowych spadek był łagodniejszy i wyniósł 25%. Zarazem jednak, na GPW w Warszawie w pierwszym półroczu 2008 zadebiutowały 23 spółki, a kolejne 34 zaczęły być notowane w Alternatywnym Systemie Obrotu New Connect. To tyle, ile zadebiutowało w Londynie i więcej, niż na giełdach OMX (13 debiutów) i Euronext (12 debiutów).

25 września br. w Sali Notowań Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się prezentacja wyników raportu o polskim rynku IPO w I półroczu 2008 "Rozwój mimo bessy". Raport został przygotowany przez zespół ekspertów kierowany przez dr. Mieczysława Grudzińskiego, Wykładowcę Warsaw-Ilinois Executive MBA Uniwersytetu Warszawskiego i University of Illinois.

Raport przygotowano dla redakcji CEO Magazynu Top Menedżerów pod patronatem najbardziej cenionego w Polsce programu MBA, Warsaw-Illinois Executive MBA Uniwersytetu Warszawskiego i University of Illinois oraz Komisji Nadzoru Finansowego. Podczas spotkania nastąpiło ogłoszenie wyników i uhonorowanie zwycięzców rankingu.

Zwycięzca w kategoriach "Największy debiut: wartość oferty" oraz "Najtańszy debiut":

Cyfrowy Polsat SA

Zwycięzca w kategorii "Największy debiut: nowa emisja akcji":

Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach SA.

Zwycięzca w kategoriach "Najatrakcyjniejszy debiut: zwrot w dniu debiutu", "Największy przyrost kapitału", "Debiut najbardziej oczekiwany przez inwestorów":

Optopol Technology SA

Zwycięzca w kategorii "Najlepszy dom maklerski wraz z doradcą finansowym":

Dom Maklerski BZWBK

BZWBK Rynki Kapitałowe

Zwycięzca w kategorii "Najatrakcyjniejszy debiut: zwrot po miesiącu od przydziału akcji":

New World Resources

W sumie, rzeczywista wartość kapitału zaoferowanego na GPW w Warszawie w I półroczu 2008 wyniosła 1.879 mln złotych. Oferty spółek, które zdecydowały się na umowy o gwarantowanie objęcia emisji, pomimo bessy cieszyły się przewagą popytu i nadsubskrypcją. Wśród nich największy pod względem wartości debiut przeprowadził Cyfrowy Polsat, skutecznie oferując akcje za 838,5 mln złotych.

O rzeczywistych kosztach przeprowadzonych ofert, które znacząco spadły w porównaniu z poprzednim rokiem, a także o efektywności IPO w I półroczu 2008 r. dyskutowali: Artur Kluczny, Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Jarosław Dominiak, Prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, Beata Stelmach, Prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Maciej Gruber, Członek Zarządu ds. Finansowych w Cyfrowym Polsacie SA, dr Mieczysław Grudziński, wykładowca Warsaw-Illinois Executive MBA Uniwersytetu Warszawskiego i University of Illinois, dr Andrzej Szablewski, Kierownik Podyplomowego Studium SGH Zarządzanie Wartością Firmy.

Ogłoszenie wyników rankingu zorganizował CEO Magazyn Top Menedżerów. Wydarzenie objął patronem merytorycznym program Warsaw-Illinois Executive MBA Uniwersytetu Warszawskiego i University of Illinois. Patronat nad ogłoszeniem wyników rankingu objęły także główne instytucje związane z rynkiem kapitałowym: Komisja Nadzoru Finansowego, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oraz Polski Instytut Dyrektorów.

Informacja o autorach raportu:

dr Mieczyslaw Grudziński - wykładowca Warsaw-Illinois Executive MBA Uniwersytetu Warszawskiego i University of Illinois, pracownik naukowy Akademii Leona Koźmińskiego, Partner Ocean Capital Management.

Tomasz Dalach Partner Ocean Capital Management, absolwent Politechniki Warszawskiej oraz Warsaw-Illinois Executive MBA Uniwersytetu Warszawskiego i University of Illinois.

Mariusz Wagner - analityk, współpracujący z Ocean Capital Management, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego.

Kontakt i szczegóły:

Magdalena Szczodrońska, Project Manager

International Data Group Poland SA.

CXO Media

tel. 0 662 287 935

e-mail: magdalena_szczodronska@idg.com.pl


Zobacz również