LightScribe - premiera za pół roku

HP poinformował, że za ok. 6 miesięcy na rynku pojawią się urządzenia, wyposażone w opracowaną przez koncern technologię LightScribe. Umożliwia ona wykorzystanie lasera nagrywarki DVD lub CD do "wypalenia" na górnej części płyty etykiety - napisu, logo lub obrazka. Co ważna, firma zapowiada, że urządzenia takie nie będą zbyt drogie.

LightScribe - premiera za pół roku

Etykieta przygotowana w technologii LightScribe

O technologii LightSribe pisaliśmy szerzej w styczniu, kiedy to HP zaprezentował ją na targach CES. LightScribe umożliwia wykonanie wyraźnych, podobnych trochę do hologramów, grafik na górnej części nośnika. Odbywa się to po zapisaniu danych na krążku - użytkownik proszony jest o odwrócenie płyty i rozpoczyna się "wypalanie" obrazka. Nowa technologia dostępna ma być dla użytkowników większości napędów optycznych - zarówno nagrywarek, przeznaczonych do montażu w komputerach PC, jak i nagrywarkach przeznaczonych do notebooków, a także stacjonarnych nagrywarek DVD i CD.

Teraz okazało się, że to właśnie stacjonarne nagrywarki CD i DVD będą pierwszymi urządzeniami, w których zastosowany zostanie system LightScribe. Przedstawiciele HP zapowiedzieli właśnie, że powinny one pojawić się na rynku za pół roku. Wiadomo już, że wyposażenie ich w nową technologię nie wpłynie znacząco na cenę - według HP wyposażenie stacjonarnej nagrywarki CD lub DVD w system LightScribe podniesie jej cenę o ok. 10 USD.

Urządzeń takich nie będzie produkował koncern HP - firma sprzedaje licencje na LightScribe innych producentom (m.in. Hitachi-LG, MicroVision, Mitsubishi Chemical, Moser Baer India, Sonic Solutions oraz Toshibie). Firmy te zajmą się również produkcją odpowiednich nośników - będą one pokryte specjalną powłoką, umożliwiającą wypalanie na dyskach etykiet.

Nie poinformowano na razie, kiedy technologia ta trafi do nagrywarek przeznaczonych do montażu w komputerach PC.