Lightroom nabiera rozpędu

"Cyfrowa ciemnia", jak określa się narzędzie dla fotografów firmy Adobe, doczekała się drugiej publicznej wersji beta. Najważniejszą zmianą w wydaniu Public Beta 2.0, które ukazuje się ok. miesiąc po pierwszej wersji, jest przystosowanie aplikacji do pracy z komputerami Macintosh wykorzystującymi procesory o różnej architekturze.

Wersja Universal Binary Lightroom została ponadto wyposażona w nowe narzędzia Crop i Straighten, dostępne z poziomu modułu Develop, funkcję dodawania podkładu muzycznego do pokazów slajdów, tworzenie hierarchicznych list słów kluczowych (wydajniejsze zarządzanie słowami kluczowymi w metadanych plików), jak również usprawnioną funkcję Edit. Można teraz także importować jak i eksportować metadane zawarte w plikach XMP.

O narzędziu Adobe informowaliśmy już w artykule "Lightroom vs. Aperture - starcie gigantów". Przypomnijmy więc tylko, iż oferuje ono cztery moduły - Library (przeglądanie zdjęć), Develop (przetwarzanie obrazów), Slideshow (pokaz slajdów z możliwością eksportu do pliku HTML, PDF i Flash) i Print (drukowanie).

Aplikacja Lightroom na razie jest dostępna tylko dla użytkowników systemów Mac OS. Wydanie dla Windows ma zostać udostępnione już po premierze pełnej wersji narzędzia, najprawdopodobniej w drugiej połowie 2006 r.