Lightroom vs. Aperture - starcie gigantów

Koncern Apple, wprowadzając na rynek zaawansowaną aplikację do fotoedycji, Aperture, po raz kolejny wyznaczył pewien standard. Nie oznacza to jednak, że inne firmy nie zechcą odebrać firmie Steve'a Jobsa palmy pierwszeństwa. Koncern Adobe zaprezentuje bowiem publiczną beta wersję narzędzia Lightroom, którego przeznaczeniem jest pomoc w zarządzaniu dużymi zbiorami cyfrowych fotografii. Wydarzenie to będzie mieć miejsce 10. stycznia w San Francisco, podczas odbywających się tam targów Macworld Expo.

Przestrzeń robocza programu podzielona została na cztery moduły - Library, Develop, Slideshow i Print - każdy z nich oferuje odrębny zestaw narzędzi. Pierwszy z wymienionych elementów odpowiada za przeglądanie kolekcji zdjęć lub obrazów oraz sortowanie i zarządzanie nimi. Moduł Develop służy przetwarzaniu obrazów - użytkownik ma do dyspozycji narzędzia korekcji balansu bieli, ekspozycji, jasności, kontrastu, korektor skali szarości, funkcje wyostrzające czy też opcje kalibracji aparatu. Podobnie jak w Photoshopie, Lightroom zapewnia histogram wykonanych operacji.

Lightroom vs. Aperture - starcie gigantów

Adobe Lightroom

Po dostosowaniu wyglądu zdjęć można przeglądać je w trybie "slideshow". W trybie pokazu slajdów można zdefiniować tło, rozmiar i pozycję poszczególnych obrazów. Pokaz slajdów można także wyeksportować do pliku HTML, PDF i Flash (przy czym dwie ostatnie opcje będą dostępne dopiero w finalnej wersji programu). Na chwilę obecną nie można też dodawać do prezentacji dźwięku. Jak łatwo się domyślić, ostatni moduł, Print, odpowiedzialny jest za zarządzanie funkcjami drukowania zdjęć i obrazów.

Program został wyposażony także w szereg funkcji ułatwiających użytkownikowi jego obsługę, w tym opcję Quick One-to-One Zoom, dzięki której można powiekszyć wybrany fragment fotografii, a także obsługę ok. 100 formatów RAW różnych producentów aparatów, jak też możliwość konwersji plików w tym formacie. Inną ciekawą funkcją jest Lights Dim/Lights Out, opcja, która rozjaśnia bądź zaciemnia otoczenie zaznaczonego obrazu.

Wersję programu dla systemów operacyjnych Mac OS X można pobrać już ze strony firmy. Zalecana przez producenta konfiguracja komputera, niezbędna do efektywnego korzystania z programu to:

- system operacyjny Mac OS X 10.4.3

- procesor PowerPC G4 1 GHz

- 768 MB pamięci RAM.

Pełna wersja Lightroom'a dla Mac OS X powinna zostać udostępniona w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Adobe zapowiada też, że program będzie działał także na komputerach Macintosh z procesorami Intela. Wersja dla systemów Windows jest nadal opracowywana, jednak wprowadzenie jej do sprzedaży, z uwagi na zapowiadaną na drugą połowę tego roku premierę systemu Windows Vista, opóźni się.

Więcej informacji: Projekt Lightroom.